Description
WEKERLE arcok és emlékek 100 / 100 EVES a WEKERLE ahol értéket őriz az idő / DVD Video 2008 / Directed by Ráday Mihály
Audio: Hungarian
Total Playtime is 79 Minutes
Made in Hungary
A Wekerle-telep Budapest egyik legjelentősebb építészeti különlegessége. A 100 éves épületegyüttesről, amelynek tervezésében az erdélyi építész Kós Károly is jelentős szerepet vállalt, az MTV három részes filmet készített.
Tracklist:
1. rész: 25'06"
2. rész: 27'52"
3. rész: 26'23"
Directed by / szerkesztő-rendező: Ráday Mihály
operatőr: Lukin Sándor
készítette az Art Vision Stúdió
A kiegyezés utáni időszak Budapest életében ugrásszerű fejlődést hozott. Az ipar és a kereskedelem megnövekedett munkaerő szükségletének elhelyezése a fővárost felkészületlenül érte, a lakásárak az egekbe szöktek. Bárczy István polgármester szorult helyzetében egy merész tervvel állt elő: egy olyan új munkás, és tisztviselő-lakótelepet kívánt létrehozni, amely alkalmas lehetett közel húszezer ember befogadására is. Elképzeléseinek megnyerte az akkori miniszterelnök, Wekerle Sándor támogatását. 1908-ban született meg az az országgyűlési határozat, amelynek nyomán megindult a kispesti állami munkás- és tisztviselőtelep építése. Az építmény építészettörténeti és kulturális hatása kivételes. Ezt a központi tér tervező-építészének, az erdélyi származású Kós Károlynak köszönheti.
„Üzenetet írok nektek új magyarok, én a régi magyar. Írok elmúlott dolgokról, porladó apáink dolgairól nektek, akik csak előre akartok nézni…”- vallja a Régi Kalotaszeg című könyvében az építész-író-politikus. Az építészeti üzenet most száz éves, a Wekerle-telep centenáriuma alkalmából a Magyar Televízió háromrészes riportsorozatot készített.
„A telep legfőbb értéke, hogy magához vonzza az embereket, város a városban. A Kós Károly által tervezett főtér két hídjával azóta szimbólummá vált, az összetartozás jelképévé – teszi hozzá a sorozat szerkesztő-rendezője, a negyven éves televíziós pályafutását ez évben ünneplő Ráday Mihály. – Ergonómiai szempontból is előremutató a telep, minden lakáshoz, az emeletiekhez is kert tartozott.”
A három rész a Wekerle-telep építészettörténeti, közösségformáló szerepét állítja a középpontba, az elhangzó riportok is ezt a gondolatot erősítik. A műsorban megszólal Antony Gall műépítész, aki életét Kós Károly életműve kutatásának szentelte. Az erdélyi polihisztor ausztrál tisztelője megtanult magyarul, s Magyarországon alapított családot.