Description
Világfalu 2xDVD 2005 A titokzatos ember / Directed by Salamon András / Documentary by Képes András / Képes András műsora - 2 lemez / Hová szülessünk? Az én hazám, Nem a ruha... Ép testben
UPC 5999553601824
MADE IN HUNGARY
REGION 2 PAL DVD
AUDIO: Hungarian 2.0
Total Runtime: 312 minutes
Hungarian Summary:
„A »világfalu« kifejezést McLuhan használta először bolygónkra, amely a tömegkommunikációs eszközök , kicsiny faluvá zsugorítottak. A hírek és információk . percek alatt jutnak el távoli földrészekre, és a kultúrák korábban sosem látott módon keverednek egymással. ! De ahogy a beszéd sem csupán a megértés eszköze, r. hanem legalább annyira a félreértésé is, hiába került közelebb egymáshoz a világ, továbbra sem értjük más kultúrák és értékrendek gondolkodásmódját. Ez nem csak abban akadályoz meg bennünket, hogy rálátásunk legyen saját életmódunkra, de társadalmi tragédiákhoz is vezethet. Az európai kultúra felsőbbrendűségéből kiinduló amerikai és európai szövetséges csapatok kép-telenek szót érteni a más tradíciókon fejlődött iszlám kultúrával Irakban, zsidók és arabok évtizedek óta hi-ába igyekeznek párbeszédet folytatni a Közel-keleten, albánok és szerbek gyilkolják egymást határainktól néhány száz kilométerre. Egy anekdota szerint az ame-rikaiak azért dobták le az atombombát Hirosimára és Nagaszakira, mert kapitulációs felszólításukat ugyan a japánok udvarias távol-keleti stílusukban egyértelmű-en elfogadták, ám az európai értelmezés szerint mind-ez tétovázásnak és köntörfalazásnak tűnt. De, hogy ne menjünk messzire, Gödöllőn a rendőrök összevertek a kórházban egy cigány családot, mert nem értették, hogy a romák csupán ősi szokásaik szerint gyászolták elhunyt családtagjukat.
Nagyjából az utolsó pillanatban vagyunk, mielőtt a különböző kultúrák végzetes sebeket ejtenek egymá-son, és amikor még föl lehet fedezni az ősi viselkedés-minták és értékrendek maradványait, mielőtt — meg-emésztetlenül és feldolgozatlanul — végképp betemeti őket a „globális civilizáció".
Filmsorozatunk színesen és élményszerűen szándéko-zik összehasonlítani tucatnyi kultúra szokásait, érték-rendjét és viselkedésmódját, érzékeltetve a történelmi hátteret is. Témáink a leghétköznapibb események: többek között a vendégség, az étkezési szokások, a fér-fi-nő kapcsolat, a családi élet, a lakótér, a tisztálkodás! és öltözködési szokások, a hagyományos és a mai szó-rakozási formák, a babonák, a gesztusok, a túlvilágról alkotott elképzelések — vagyis az emberi élet számos mozzanata a születéstől ak halálig. Útjaink során több-nyire olyan kísérőink lesznek — egy mongol állatorvos, egy perui történész, egy japán tanárnő, egy indiai üzletember, egy afrikai zenész -, akik az adott kultú-rákból származnak, de jól ismerik Magyarországot és beszélik nyelvünket is. A sorozat különös figyelmet szentel gyökereinknek, de a nézők megismerkedhetnek néhány kevéssé ismert hazai kultúrával is, mint ami-lyen a roma, vagy az ortodox zsidó kultúra."
EPISODES / Epizódok - tartalom
I. Lemez
Hová szülessünk?
A most induló 12 részes sorozat ötlete úgy született, hogy rám szakadt a kétség, vajon elég okosan élek-e? Milyen a kapcsolatom a családommal? Jó apa vagyok? Jó férj? Ésszerűen lakom, eszem, iszom? Mit kezdjek a testemmel. a lelkemmel?
És boldogan éltek... A mesék mindig azzal végzÓdnek, hogy az ifjú pár boldogan él, amíg meg mm hal, Aztán telnek az évek, jön néhány csalódás. válás. És az ember rájön. hogy a párkapcsolatok kicsit bonyolultabbak, minta mesékben, Ennek ellenére még százévesen is a mesebeli szerelemben reménykedünk. És néha bejön.
Kis család, nagy család. Fiatal koromban az indiai életszemlélet sok u almom. Az ember huszonöt. harminc éves kora között gyermekeket nem- ötvenöt éves korára felneveli Őket. aztán visszavonul, és csak a bőleselkedéanek él. A gond csak az. hogy nekem negyvenévesen. ötvenévesen, sör még azon túl is születtek gyermekeim. úgy. hogy lapzártakor, ha jól sxámoiam. nyolcvan fölött 1.7.4.4c, mire végre a bölcselkedésnek éthetek.
Az én házam...
Régen voltam olyan boldog. mint harminc., amikor a tenyérnyi albérlet után. két gyerekkel végre egy Ötven négyzetméteres lakótelepi lakásban élhettünk. Szerencsések voltunk. Mert mifelénk az emberek többségének az egészsége. családi élete megy rá az otthonszerzésre. Vagy az otthontalanságra. Aztán persze nekünk is nagyobb kellett. meg jobb helyen, és vándoroltunk lakásból lakásba. Mert a ház, mifelénk nem egyszerűen élettér, hanem életcél.
Szellemvilág.
A filmekből, a hírekből, sőt ma már a j.i kokból is csöpög a ver. l>e miközben a világnak ezen a fertályán egyre nagyobb üzlet a halál, a személy. életünkben mégsem merünk szembesülni vele. Én h csak akkor voltam hajlandó foglalkozni a halállal, amikor rákénynerítet t az élet. Az emberiség nagyobbik része nem húz ilyen éles hadra élet és halál között, mint mi.
Az vagy, amit megeszel! A gyerekkorom azzal telt, hogy ,.bezzeg az éhező korai gyerekek". hogy örűlnének annak a spenőttuk, amit én nem akartam megenni. Aztán jött a falánk kamaszkorom. majd az ínyenc korszakom. A pocak rémképével pedig beköszöntött a diéta. És akkor eszembe jutottak a gyerekkori vacsorák. amikor nem volt semmi más az asztalon, csak fokhagymás piritós és tea. De együtt volt a család!
II. Lemez
Borban az igazság? Egy régi mondás szerint. ami jú az éklbCfl az egészsévelen, hizlal vagy etkölcuelen. Ma meg ráadásul olyan dolgokról esik szó. amit még reklárnwns w lehet, I:Láttál, iszunk, fünölünk és bódulunk Persze. kizárólag kulturális alapon!
Tisztaság, fél egészség! Ml mondjuk, a tisztaság fél egészség.. Dc mí a tisztaság, A vaj a kenyéren étel. ruhán piszok. Engem arra szoktattak, hogy reggel-este zuhanyozni kell, milaízben rnás kultúrákban csak jeles ünnepek alkalmival mosdanak
Ép testben... Egyik feleségem nagymamája. ha meglátott egy nagydarab, kiivér férfit. mindig azt mondta; -kimondottan jóképű!". Mert a nagymama gyerekkorában éhezett. és akkoriban a kövérség még a jómód jele volt. Ma. ha valaki nem sovány, nem jár fitnessbe. nem fiatal, az megnézhet í magát,
Nem a ruha...
Gondolkodtak már azon. miért vesznek meg egy ruhát? Azzal hitegnjük magunkat, hogy azért mert jól áll, ez a nilusunk. Mert az a ruhadarab pont olyan. mint mi vagyunk. Dc nem azén tetszett meg, mert mi szeretnénk olyan lenni. mint a ruha? Vagy legalább azokra hasonlítani, akik ilyet hordanak?
Jó Szórakozást!
Valamikor tömegeket lehetett azzal szóralurztatni, hogy egy hatalmas azénábasa oronlinokkal színépettek néhány szerencsétlen embert. És az a gyanúm. hogy ezzel ma is kiemelkaiö nézettséget lehetne elérni. Csak nehogy most valaki a homlokára csapjon: hogy tényleg. nem is rossz ötlet! Hogy kit. mi szórakoztar. az ízlésről, kultúrától egyaránt függ. Még olyan is van bizonyára. aki most egy másik csatornái néz!
A Világfalu közepe
Egy évig jártam a világot. Most, hogy a forgatás véget ért, a sorozat főszereplőit és a munkatársaimat meghívtam egy közös hajókázásra a Dunán. Mert, ha eddig nem derült volna ki a Világfalu közepe itt van, Magyarországon.
Ráadás
Futók a forgatásról
Főcímzene: Világfalu (album verzió)
Zeneszerző: Bizek Emi
Az Európa Film bemutatja Kepes András dokumentumfilm sorozatát.
Rendező, operatőr: Salamon András
Operatőrök: prof. Boglár Lajos, Herbai Máté, Lajos Tamás, Nádorfi Lajos, Reich László
Vezető szerkesztő: Kálmán Zsuzsa
Szerkesztők: Kalas Györgyi, Munk Vera Zene: Bizek Emi, Kiss Gábor Főcím arculat: Netz. Zsolt, Fazekas Ádám
Vágók: Féjja Balázs, Rajnai Gitta, Szacsa Szalai Károly
Munkatársak: Balogh Zita, Bongáz Csaba, Gévai Csilla, Bagi Márta, Németh Viktor
Producer: Tóth Péter Miklós
Külön köszönet Kolosi Péternek, Róbert Ákosnak és Dirk Gerkensnek, hogy hittek a produkcióban.