Description
Szindbád (1971) DVD Krúdy Gyula Novellái Nyomán / Directed by Huszárik Zoltán / Written by Krúdy Gyula / Starring: Latinovits Zoltán, Ruttkai Éva, Dajka Margit / Hungarian Classic film
UPC / EAN 5999884681274
REGION 2 PAL DVD
MADE IN HUNGARY
AUDIO: Hungarian 2.0
SUBTITLES: English
Total Runtime: 91 minutes + Extras
Extrák:
Huszárik Zoltán-rövidfilmek:
Elégia, 196, BBS, 19 perc
Tisztelet az öregasszonyoknak, kétféle zenével, RDS, 1971, 12 perc
A piacere, 1976, HDS, 20 perc
Huszárik és a kortárs zene (Jeney Zoltán zeneszerző, Fazekas Eszter filmtörténész) MaNDA, 2012, 22 perc
A modern Szindbád – Krúdy és Huszárik világa (Gelencsér Gábor filmesztéta, Gintli Tibor irodalomtörténész) MaNDA, 2012, 21 perc
Kiadja és forgalmazza: a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet, 2012
English Summary:
Szindbád (also known as Szinbád / Sindbad /Sinbad) is a 1971 Hungarian film directed by Zoltán Huszárik, and based on short stories by the writer Gyula Krúdy.
The film opens with a sequence of fleeting images - the stamens of a flower, drops of oil on water, glowing embers, a spider's web, a strand of blonde hair, a leaf frozen in the ice, rain dripping from a wooden roof, etc. - each of which will subsequently be linked to one of Szindbád's memories of his love affairs. We then see the body of the dead or dying Szindbád lying in a cart drawn by a horse through the countryside, where nobody any longer seems interested in him. A voiceover (of Szindbád) then introduces a stream of memories, often disconnected and unchronological, of the many women who have been the focus of his life.
Hungarian Summary:
Szindbád az életet a maga teljességében akarja élvezni, birtokba venni. Mindig újabb és újabb vidékekre megy, új barátokat, szerelmeket keres. Bár a nők viszontszeretik, mégis mindig elhagyja őket. Gyors élettempója és érzelmeinek intenzitása sietteti elmúlását, pedig éppen ez ellen harcolt egész életében.
Huszárik Zoltán filmje a magyar filmtörténet egyik legszebb, poétikus alkotása.
A Szindbád 1971-ben bemutatott színes, magyar filmdráma Huszárik Zoltán és Sára Sándor közös alkotása.
Huszárik Zoltán első játékfilmje Krúdy Gyula Szindbád-történeteinek felhasználásával készült. A rendező eredetileg Vittorio De Sicát szemelte ki a főszerepre, ám a világhírű olasz művész szerződtetése anyagi okok miatt meghiúsult. A címszerepet végül Latinovits Zoltán játszotta el kiválóan.
A film jelentős részét Szlovákiában forgatták, mintegy nyolc hónapon át. A megejtő szépségű képsorokat Sára Sándor készítette, a makrofelvételek Gujdár József nevéhez fűződnek. A mű ősbemutatója 1971. október 20-án volt Krúdy szülővárosában, Nyíregyházán.
A Szindbád Magyarországon és külföldön egyaránt jelentős szakmai sikert aratott, számos díjban részesült. Kiemelt jelentősége van a magyar filmtörténetben, 2000-ben például az úgynevezett „Új budapesti 12” közé választották, amely ranglistán a 3. helyet foglalja el. 2012-ben bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé.
Cast / Szereplők:
- Latinovits Zoltán (Szindbád)
- Ruttkai Éva (Lenke)
- Dayka Margit (Majmunka)
- Nagy Anna (Fruzsina)
- Andai Györgyi (Setétke)
- Szegedi Erika (Florentina)
- Muszte Anna (Virágárus lány)
- Horváth Sándor (Valentin)
- Czakó Anna (Valentin felesége) (nem szerepel a stáblistán)
- Tanay Bella (Fanny) (Tanai Bella néven szerepel a stáblistán)
- Leelössy Éva (A fiatal Lenke)
- Pap Éva (Szépszemű lány)
- Zelk Zoltán (Nusdorf bácsi) (nem szerepel a stáblistán)
- Bánsági Ildikó (Mária)
- Medgyesi Mária (Paula)
- Szénási Ernő (Vendelin)
- Szilágyi Maya (Vendelin felesége)
- Balogh Zsuzsa (Estella) (nem szerepel a stáblistán)
- Pardi Anna (Fekete kalapos hölgy)
- Malczer Annamária (Orgonáló lány)
- Móger Ildikó (Fehér kalapos hölgy)
- Bánhidi László (Búcsú bácsi) (Bánhidy László néven szerepel a stáblistán)
- Várhegyi Teréz (Ablakban álló lány) (nem szerepel a stáblistán)
- Gábor Júlia (Lila kalapos hölgy) (nem szerepel a stáblistán)
- Benghardt Mira
- Borbíró Andrea
- Dorián Ilona
- Katona Éva
- Máthé Erzsi
- Stieff Magda
- Szamosi Judit
Directed by | Zoltán Huszárik |
---|---|
Screenplay by | Zoltán Huszárik János Tóth |
Based on | stories by Gyula Krúdy |
Starring | Zoltán Latinovits Margit Dajka Éva Ruttkai |
Music by | Zoltán Jeney |
Cinematography | Sándor Sára |
Edited by | Zoltán Huszárik Mihály Morell |
Production
company |
Mafilm Stúdió 1
|
Release date
|
|
Running time
|
91 minutes |
Country | Hungary |
Language | Hungarian |
http://mandarchiv.hu/cikk/843/Tavasztanctol_halaltancig_Szindbad_DVDn
A magyar filmművészet e kortalan remekműve hagyománytalan és iskolateremtő alkotás, nem pusztán Krúdy Gyula novelláinak értő adaptációja, hanem a „magyar Proust” szellemiségét, világát új vizuális nyelven megfilmesítő időutazás. Mi a titka, varázslata ennek a túlfokozott, sohasemvolt biedermeier, rokokó, modernista látvány-és hangzó-univerzumnak, amely ma is egyszerre tölt el minket fájdalommal, iróniával, nosztalgiával, boldogsággal? A haláltól halálig, nőtől nőig, temetőkön, bordélyházon, félhomályos vendéglőkön átsétáló, halálában is mítosszá vált színészkirály? A Latinovits Zoltánt környező, testben-lélekben egyaránt meztelen vagy agyonöltöztetett, megszámlálhatatlan, gyönyörű nőalak? A velőscsont és a táfelspitz között tárgyalt tragédia? A répát és a nők hamis fogát illető humor? Az illékony, négykockás vágásokon alapuló poézis? A hét évig tartó munkafolyamat, tömérdek változat, személyes drámák sora, ahogy a forgatókönyv és az alkotók, színészek cserélődtek? Egy kritikus még a film készülte idején megírta, a Szindbád nem a tömegek filmje lesz, de aki megnézi, többször is meg fogja nézni. Csak ez utóbbi állításban lett igaza: a film már a bemutatás évében milliós nézőszámot ért el, 2010-ben pedig művészfilm létére megnyerte a Filmmúzeum Nagy könyv mintájára rendezett Nagy film közönségszavazását.
A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet most megjelenő DVD-kiadványa e legendáknak járt utána. A film digitálisan felújított kópiáját Huszárik Zoltán hasonló tematikájú rövidfilmjei közé ágyazta be. A kiadványon helyet kap a magyar avantgard korszakos remekműve, az Elégia (1965) és az A piacere (1976). Külön kuriózum, hogy A tisztelet az öregasszonyoknak (1971) című film lejátszásakor kétféle hang is választható: most, a DVD megjelenés alkalmával vágta Jeney Zoltán zeneszerző és Palotai Éva vágó a film alá a fennmaradt eredeti, „apokrif” hangot is, amelyet annak idején a stáb túl markánsnak ítélt. Az extrák között két beszélgetés a Szindbád keletkezését és hatását járja körül: Jeney Zoltán zeneszerző a Szindbád könyvtárnyi irodalmában még nem tárgyalt látvány és zene sokszólamúságáról, Huszárik avantgárd törekvéseiről, művészi alkatáról beszélget Fazekas Eszter filmtörténésszel. Gintli Tibor irodalomtörténész és Gelencsér Gábor filmesztéta beszélgetése pedig Krúdy és Huszárik irodalomtörténetben és a filmtörténetben elfoglalt hasonló helyzetét állítja párhuzamba, és a Szindbád-jelenség aktualitását és modernitását érinti.