Description
Rendszerváltozás Magyarországon 1987 - 1990 DVD / Documentary about Regime Change in Hungary 1987-1990 / Producers: Majtényi György, Mikó Zsuzsanna, Szabó Csaba / Magyar Országos Levéltár
ISBN 9789636312084 / 978-9636312084
ISBN-10: 9636312087
MADE IN HUNGARY
AUDIO: Hungarian 2.0
Total Runtime: 180 minutes
English Summary:
Hungarian Summary:
A Magyar Országos Levéltár munkatársai a rendszerváltozás 20. évfordulóján arra vállalkoztak, hogy a tudományos kutatók, az érdeklődő állampolgárok, a közép- és felsőoktatásban résztvevő pedagógusok, diákok és hallgatók elé tárják a különböző típusú, ez idáig alig feltárt levéltári dokumentumokat. A multimédiás DVD egy összefoglaló tanulmányt, részletes kronológiát és névmutatót, továbbá 300 iratot(mintegy 5000 oldal), 272 fényképet, 70 plakátot, 125 hanganyagot (több mint 40 óra) és 24 filmrészletet (közel 2 óra) tartalmaz.
A magyarországi rendszerváltásra (a térség többi szocialista államához hasonlóan) válsághelyzetben – elsősorban az államszocialista geopolitikai rendszert fenntartó Szovjetunió strukturális (katonai és gazdasági) válságának következtében – kerülhetett sor, a társadalom egy kis részének, elsősorban az értelmiség egyes, politika iránt érdeklődő csoportjainak aktív részvételével.
A rendszerváltást kiváltó alapvető társadalmi erőt az egypártrendszerrel a demokratikus érdekérvényesítésből kizárt többségi társadalom, és az ezt képviselő, az állampárton kívüli, civil értelmiségből szerveződő ellenzéki csoportok (elsősorban az ún. demokratikus ellenzék, az ún. népi-nemzeti irányultságú lakitelki-csoport, a Bibó Szakkollégium egyetemistái) jelentették, akik demokratikus szabadságjogokat akartak, megszüntetve az állampárt privilégiumait. Ezzel egyidőben az uralmon levő állampárton belül is felléptek reformkommunisták (közülük legismertebb Pozsgay Imre csoportja), akik a gorbacsovi peresztrojka folytatásaként „felülről” is politikai reformokat szorgalmaztak. A külső befolyásoló körülmények között figyelembe kell venni egyrészt a szovjet katonai megszállás tényét, másrészt az európai biztonságpolitika adottságait, azaz Magyarország "kettős függőségét".Mindezek következtében az új rendszer kompromisszumok, politikai alkuk eredménye volt, s az átalakulás az új elitek megteremtése mellett az államszocialista politikai és gazdasági elitek (MSZMP-nómenklatúra) társadalmi előnyeinek részleges - bár jobbára átmeneti és korlátozott - átmentését is eredményezte. (E kompromisszumban a főbb mai magyarországi politikai erők mindegyike, illetve ezek közvetlen elődje részt vett, s e 'békés' megoldás élvezte a „rendszerváltó” társadalom nagy többségének hallgatólagos támogatását is.) A magyar rendszerváltás közjogi jellegű volt, az ország intézményeinek átalakulását az Országgyűlés által jóváhagyott törvények szabályozták. Az események az Alkotmánybíróság 1990. januári létrejötte után kizárólag jogállami keretek között zajlottak.