Description
Remény a reménytelenségben. Főpásztorok a kelet-közép európai diktatúrákban, Soós Károly-Zombori István, METEM-HEH, 2014
ISBN: 9789639662759 / 978-9639662759
Pages: 123
Rövid leírás:
A kötet a 2013. szeptember 25-én Budapesten, a lengyel nagykövetségen tartott konferencia szerkesztett anyaga.
ROMAN KOWAŁSKI
KÖSZÖNTŐ
Eminenciás Úr!
Mélyen Tisztelt Nuncius Úr!
Tisztelt Atyák, Hölgyeim és Uraim!
Szeretettel köszöntöm Önöket a budapesti Lengyel Nagykövetségen. Rendezvényeink sorában kitüntetett szerepet tölt be a mai konferencia. Nagyon örülök, hogy számos elfoglaltságuk mellett időt tudtak szakítani a részvételre. Szeretném megköszönni Soós Károly úrnak és a Márton Áron Társaságnak a kezdeményezést és a szervezésben nyújtott segítséget. Külön köszöntöm Erdélyből érkezett előadóinkat. Bízom abban, hogy a mai találkozó mindannyiunk számára érdekes és hasznos lesz.
Remény a reménytelenségben - ezt a címet adtuk konferenciánknak. Azt gondolom, nagyon találó ez az elnevezés. Hiszen éppen a remény az a motívum, ami ezt a négy kiemelkedő, lengyel és magyar egyházi személyiséget összeköti. A remény, amit a legnehezebb időkben szavaikkal, tetteikkel, tartásukkal ébresztettek. Azzal, hogy irányt mutattak, mintát adtak a hívő és nem hívő embereknek egyaránt. Tudjuk, hogy kitartásukért, következetes kiállásukért nagy árat kellett fizetniük.
Jövőre ünnepeljük a szabadság visszaszerzésének 25. évfordulóját. Bronisław Komorowski köztársasági elnök ennek jegyében 2014-et a Szabadság Évének nyilvánította. A szabadság mindig is elsődleges érték volt a lengyelek számára, s kivívásában megkérdőjelezhetetlen a lengyel egyház szerepe. Hiszen az egyház biztosította a diktatúra idején a tradíció, a történelem és a kultúra folytonosságát. A szabadság oltalmazója volt akkor, amikor formálisan a szabadságtól megfosztva éltünk. Ez a nemcsak európai viszonylatban kivételes szerep az oka annak, hogy az egyház ennyire nagy befolyással bír a lengyelek életére és gondolkodására. s ezt a szerepet éppen az olyan személyiségeknek köszönhetően tölthette be, mint Boldog II. János Pál vagy Wyszyński bíboros. Magyarországon és Erdélyben pedig Mindszenty József és Márton Áron hasonlóan jelentős és szimbolikus erejű alakjai a katolikus egyháznak.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, mindnyájunknak azt kívánom, hogy a mai előadásokból és vitából egy új nézőpontokat felvető találkozó alakuljon ki, hiszen a téma legjobb szakértői gyűltek ma itt össze. De azt is remélem, hogy nemcsak szakmai, de baráti körben is érezhetjük magunkat, s ennek megfelelően barátként beszélgethetünk és tölthetjük el a mai napot.