Description
Orvosság a fáradtságra by Gyökössy Endre / Gyógyít az Áldott Orvos III. / Szent Gellért Kiadó és Nyomda / Remedy for tiredness - Hungarian book / Paperback
Paperback 2018
ISBN-10: 9636967679
ISBN: 9789636967673 / 978-9636967673
PAGES: 128
PUBLISHER: Szent Gellért Kiadó és Nyomda
LANGUAGE: HUNGARIAN / MAGYAR
Hungarian Description:
Sok a fáradt ember közöttünk. A hívők között is, a közösségben is. Gyakran élem át magam is, hogy "Jaj, de fáradt, kimerült vagyok, majd összeroskadok!" Nem tehetünk különbséget, mert a hívő ember is el tud fáradni. Csakhogy nekünk van Gazdánk, Aki a megfáradtakat, a megterhelteket, akik terhek alatt nyögnek, azokat is hívja!
Kötetünkben igyekszünk valóban orvosságot nyújtani a fáradtságra. Először is elgondolkodunk azon, miért is vagyunk fáradtak. Megvizsgáljuk a fáradtság lelki okait. Gyógyírt keresünk az elégtelenség-érzés okozta fáradtságra és gonditisz-re, azaz a fölösleges aggodalmaskodásra.
Talán mindannyiunkkal megtörtént már, hogy belefáradtunk a kritizálásba és az állandó tetszeni-akarásba. Ennek nem kell így lennie! - És végül vizsgálataink középpontjába kerül a legnagyobb lelki fáradtság: a depresszió.
Kötetünk második felében szintén nagy horderejű lélektani kérdésre keressük a választ. Mi marad, ha hiányzik életünk közepe.
Tartalom / Contents:
Orvosság a fáradtságra – Miért vagyunk fáradtak?;
A fáradtság, mint szövődmény;
A fáradtság lelki okai;
Az elégtelenség-érzés okozta fáradtság;
Megfáradva keserűségtől, haragtól;
Gondokról, aggodalmaskodástól fáradtan;
Belefáradva a tetszeni-akarásba;
A legnagyobb lelki fáradtság: a depresszió
Mi marad, ha hiányzik életünk közepe? – Krisztus Kinyújtott Kezének Közössége;
Vágyak – reménység nélkül;
Szerelem – szeretet nélkül;
Házasság – hűség nélkül;
Levertség – lelki vigasz nélkül;
Bűn – bánat nélkül;
Vallás – hit nélkül
Gyökössy Endre (Rákospalota, 1913. február 17. – Budapest, 1997. november 20.) református lelkész, pszichológus, egyházi író, költő.
Két doktorátust szerzett: egy bölcsészetit és egy pszichopedagógiait. 1946-ban Debrecenben a pszichopedagógia doktorává avatták summa cum laude minősítéssel; tanára volt Karácsony Sándor. 1950-ben a Budapesti Református Teológiai Akadémián az úgynevezett segédtudományokból pedagógia-pszichológiai és valláspszichológiai magántanári oklevelet szerzett. 1952-ig taníthatott: a Rákosi-rezsim a szüleit kitelepítette, őt magát pedig osztályidegennek nyilvánította részben felesége svájci állampolgársága miatt. Így tudományos pályafutása megtorpant, de lelkészként szolgálhatott tovább. 1956. november 4-én útjára indította a Reformáció című lapot, melynek főszerkesztője lett, de a forradalom leverése után több számot nem jelentethetett meg.
1980-ig, nyugdíjba vonulásáig töltötte be az Újpest-Újvárosi Református Egyházközség lelkészének tisztségét. Ez idő alatt országos ismertségre tett szert: könyvei jelentek meg, s rengeteg embernek nyújtott lelki segítséget – idővel a sokak által szeretett és tisztelt Bandi bácsivá vált. Hitvallásának megfelelően – miszerint nyugdíjas lelkész nincsen – élete végéig gyülekezetének szellemi vezetője maradt.
1987-től kutatóprofesszorként dolgozott a Budapest-Klauzál téri Egyházközségben: a végzett lelkészek továbbképzéséről gondoskodott pasztorál-pszichológusként a lelkigondozói szemináriumban. Tagja lett a Magyar Pszichiátriai Társaságnak, s a Danubius Rádióban telefonos lelki segélyszolgálatot végzett.
1990-ben a Budapesti Református Teológiai Akadémia díszdoktorává avatták, majd még ebben az évben „Ad honorem Újpest 1840–1990” kitüntetésben részesült. 1992-ben a Pro Urbe Budapest díjat vehette át. 1993-ban Újpest díszpolgára lett, majd megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.