Description
Omega - Beat (1966-1968) - Korai kislemezek, rádiófelvételek (Digitálisan felújított hang) / GrundRecords Audio CD 2022 / GO01
UPC 5999861659135
Made in Hungary
Korai kislemezek, rádiófelvételek (Digitálisan felújított hang) - Ami az első album előtt történt I.
Minden idők talán legsikeresebb hazai rockzenekara, az Omega 60 esztendővel ezelőtt, a beat-korszakban kezdte a működését. A kezdeti próbálkozásokat követően az évtized közepére alakult ki az első, stabilnak nevezhető felállás. Saját dalaik ekkor még nem voltak, de így is jól beilleszthetőek voltak a Lemezgyár azon gyakorlatába, amelyben épp futó, külföldi slágereket magyar beatzenekarok, vagy táncdalénekesek rögzítettek kislemezre.
Az együttes nyolc feldolgozást rögzített, melyek négy kislemez formájában láttak napvilágot. 1967 tavaszán, Mihály Tamás zenekarba való belépése és az Illés saját, magyar nyelvű beatdalai kapcsán az Omegában is felmerült az igény néhány saját szerzemény megírására. Később, Presser Gábor csatlakozásával állandó dalszerző került a zenekarba és beindult az Omega gépezete.
Kislemezfelvételek, fesztivál-fellépések követték egymást, alkalmanként szólóénekeseket is kísértek, de közben beérkeztek az első külföldi meghívások is. Erről az izgalmas időszaknak állít emléket ez a kiadvány.
A ’Beat’ jórészt az első lemez előtti korszakot mutatja be – az első, a ’Trombitás Frédi és a rettenetes emberek’ albumról itt is hallható a Halott virágok és a Szeretnék visszamenni hozzád –, és rákerültek olyan kislemezfelvételek, amelyeken az angolszász zenei világ nagy előadóinak a slágereit nyomják. Egészen idáig ezek a felvételek nem nagyon forogtak közkézen. Ebben a repertoárban hallunk Rolling Stones, Hollies, Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich, Screamin’ Jay Hawkins szerzeményeket. Nemcsak Kóbor János, hanem Wittek Mária, Somló Tamás vagy Benkő László is kiveszi részét az énekrészekből.
Ebben a „koppintós” korszakban az Omega minden héten a Luxemburg Rádió sikerlistáját játszotta. Mindjárt kezdetnek itt a Stones Paint It Black örökzöldje. Mecky mindig is nagy rajongója volt a Mick Jagger fémjelezte kvintettnek, talán nem véletlen, hogy ezzel kezdték ezt a válogatást. Ami még kiemelkedő ebből a részből, az Screamin’ Jay Hawkins örökérvényű dala, az I Put A Spell On You, amit a Creedence Clearwater Revival, az Animals és a Them is műsorra tűzött a hatvanas években. Azonban az Omega változata eltér tőlük, még az eredetitől is, hiszen jazzesre vették a figurát, Benkő Laci orgonaszólója is ebbe az irányba mutat. Apropó, Laci: ő énekli Bobby Hebb Sunny című, rengeteg előadó által feldolgozott dalát eléggé egyéni stílusban, a zenei alap meglehetősen pszichedelikusra sikeredett. Az énekben kicsit visszaköszönnek azok a korai idők, amikor bárzongoristaként kereste a kenyerét.
A feldolgozások után elkezdtek saját dalokat írni. Ebben az időben az Illés és a Metró már rögzített saját dalokat, Presser Gábor érkezésével eldőlt, hogy ők is önálló anyaggal töltik fel a repertoárjukat. Az első saját Omega-kompozíció, amit lemezre rögzítettek, a Nem új a nap alatt semmi. Ez még egy kicsit lágyabb, fülbemászó dallamú nóta, ám a rockbandákra jellemző kásás hangzás ott figyel. A Nem szeretlek és a szövegében mellbevágó, Azért, mert a faterod góré Somló tolmácsolásában már kemény bluesos bázisú dalok, valamennyire megalapozzák az Omega későbbi hard rockos korszakát.
A lemez második felében pedig a jól ismert kislemezslágerek jönnek, mint például Somló hangjával az Azt mondta az anyukám, a torzított gitáralappal és Benkő Laci hangjával a Rózsafák, az Ismertem egy lányt a fogós dallamával – ugyanakkor zaklatott tempójával – és a Jimi Hendrix ihlette Nem tilthatom meg.
A ’Beat’ album kiválóan bemutatja a zenekar útkeresését az első album előtt, és félreérthetetlenül hallható a törekvésük a progresszívebb zenei megoldások alkalmazására.
Az Omega tagsága ’66 és ’68 között:
Kóbor János: ének, gitár (1-21)
Benkő László: billentyűk, egyéb hangszer, ének (1-21)
Laux József: dobok, ütőhangszerek (1-21)
Mihály Tamás: basszusgitár, ének (9-21)
Presser Gábor: billentyűs hangszerek (9,10, 12-21)
Molnár György: szólógitár (14-21)
Somló Tamás: ének, szax, szájharmonika (1-11, 14)
Kovacsics András: gitár (1-13)
Varsányi István: basszusgitár (1-8)
Wittek Mária: ének (1-8)
Közreműködött: Zalatnay Sarolta: vokál (14)
Tracklist:
1. Paint It Black (Rolling Stones) *
2. Bus Stop (The Hollies) *
3. Bend It (Dave Dee, Dozy, Beaky, Mich & Tich) *
4. I Put A Spell On You (Screamin’ Jay Hawkins) *
5. Little Man (Sonny & Cher) *
6. What Now My Love (Sonny & Cher) *
7. Sunny (Bobby Hebb) *
8. No Milk Today (Herman’s Hermits) *
9. Nem új a nap alatt semmi
10. Nem szeretlek
11. Azért, mert a faterod góré **
12. Megbántottál
13. Nem vagy szép
14. Azt mondta az anyukám
15. Rózsafák
16. Ismertem egy lányt
17. Szeretnék visszamenni hozzád
18. Halott virágok
19. Volt egy bohóc
20. Nem tilthatom meg
21. Kiabálj, énekelj!
* Első alkalommal CD-n.
** Kislemezen meg nem jelent dalritkaság.
1. Paint It Black
2. Bus Stop
3. Bend It
4. I Put A Spell On You
5. Little Man
6. What Now My Love
7. Sunny
8. No Milk Today
9. Nem Uj A Nap Alatt Semmi
10. Nem Szeretlek
11. Azert, Mert A Faterod Gore
12. Megbantottal
13. Nem Vagy Szep
14. Azt Mondta Az Anyukam
15. Rozsafak
16. Ismeretem Egy Lanyt
17. Szeretnek Visszameni Hozzad
18. Halott Viragok
19. Volt Egy Bohoc
20. Nem Tilthatom Meg
21. Kiabalj, Enekelj!