null

Old Hebrew Songs HCD 18005 / Arranged and Conducted by Patachich Iván / Chief Cantor: Sándor László / Chamber Chorus and Orchestra of the Hungarian State Opera

No reviews yet Write a Review
$39.99
SKU:
5991811800529
UPC:
5991811800529
Weight:
5.00 Ounces
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:

Frequently Bought Together:

Total: Inc. Tax
Total: Ex. Tax

Description

Old Hebrew Songs 

Old Hebrew Songs (Iván Patachich, Magyar Állami Operaház Kamarakórusa és Zenekara, Sándor László) CD

HCD18005

Arranged and Conducted by Patachich Iván

Chief Cantor: Sándor László

Chamber Chorus and Orchestra of the Hungarian State Opera

Hungarian State Opera Chorus and Orchestra

 

UPC 5991811800529

Label: HUNGAROTON CLASSIC LTD

1996

 

Booklet has notes in ENGLISH, FRENCH, DEUTSCHE NOTIZEN, HEBREW, and HUNGARIAN!!!

 

Track list:
1. Sofar: Ho lachmo (5:24)
2. Kades Ur 'hac (3:26)
3. Sofar: Sma 'Jisroel / Boruch sem kvaud (3:45)
4. Sir Hasirim (Song of songs) (5:04)
5. Lullaby (3:47)
6. Tal Kadis (5:40)
7. Sofar: Kadis (5:33)
8. Psalm 23 / Mizmaur l'David (4:12)
9. Kol Nidre (6:50)
10. Hinne ma 'tauv (2:47)
11. Hassid dance song (3:20)
12. Auro l'Mordehaj (Book of Esther) (4:20)

 

 

Régi héber dalok. E lemezen felhangzó dallamok legnagyobb része az ősi héber zene dallamkörébe tartozik. Ez ősi zene fennmaradt töredékei még ma is megtalálhatók az egész világon, bár a későbbi korokban újabb zenei élmények hatására részben átalakultak.

Az egységbe zárt ősi héber zenekultúra i. sz. után 70-ig tartott. Amennyiben a reánk maradt ősi dallamokból következtethetünk, úgy az őshéberek életfelfogása, életérzése s ennek megfelelően zenei kifejezésmódjuk is egységes volt. A máig is megőrzött dallamokból nagy kultúrára utaló, jellegzetes - csakis az őshéber dallamokra jellemző - pentaton skála bontakozik ki, mely a sófár és az ének kölcsönhatásának eredménye.

A zsoltárok a bibliai zene ún. aranykorából számtalan hangszerre utalnak. Egyetlen kivétellel e régi hangszerek már nem állnak rendelkezésünkre, elnevezésükön kívül némelyikük korabeli p&izdarabokon ábrázolt dombornyomását ismerjük csak. Az egyetlen megmaradt hangszer a sófár, a kos-szarvból készült fúvókanélküli kürt mely a világ egyik legrégibb állati eredetű hangszere. A bibliai legenda szerint ez Ábra-hám Izsák helyett feláldozott áldozati állatának szarva. Ez a koskürt jellemzi az ötfokú héber skálát, hiszen az ősi héber dallamok a kürt nagy-távolságú hangközeit követik: quart, quint, oktáv hangközökben. Az őshéberek oly nagy becsben tartották e hangszert, hogy vallási szertartásuk középpontjába helyezték, mint ahogy ott szerepel ma is. A sófár mitikus erejére jellemző, hogy fekete színben e kürtöt gyász esetén és a közösségből való kiátkozáskor fújják meg. Az ősi dallamokban trikordot is találhatunk, mely feltételezhetően megelőzte a pentatoma kialakulását; ez a trikord dallam az emberiség ma is ismert egyik legrégibb zenei emlékei közé tartozik.

A CD-n felhangzó zenei anyagot három csoportban mutatjuk be.

I. Az ősi dallamokból a legjellegzetesebbek szólalnak meg: köszöntő, győzelmi (hirdető) és sirató énekek.

II. A későbbi korban keletkezett dallamokból (Kr. u. 70) közvetlenebb hang csendül ki, előtérbe kerülnek az emberi érzések — bizakodás, fájdalom, öröm - szemben a régi eredetű énekekkel, melyek elsősorban az ember és a természet küzdelmét érzékeltetik, a harcot a létért. Természetesen éles határvonal e két csoport között nem húzható, de a hangvétel mindenképpen későbbi eredetre utal. E dallamokban az ún. zsidógregorián is megtalálható, melyet csakis az őskeresztények énekelhettek, s hatásuk innen ered.

III. A chassidizmussal kialakult népdalok. A chassidizmus a XVII. században keletkezett vallási mozgalom; jellegzetessége a misztikus életérzés felébresztésében áll. E korszak dallamvilága igen sajátos. Reménytelen bánatot, a gettó korlátai közé zárt örömöt sugároznak e dalok, mindenekfelett az élni akarás erejét. Útkereső vágyat, mely messzi távolba a Bibliába néz. Innen ragad ki egy-két mondatot, idézetet vagy csak az ősi hangulatot idézi szöveg nélkül.

Néhány szó a felvételen felhangzó dalokról:

I. Ho láchmo ... Trikord dallam, az egyik legrégibb zenei emlék. Hirdető jellegű ének, gyülekezésre hív. A húsvét esti lakomán éneklik.

Káddés ur’chác ... A lakoma sorrendjét hirdeti, ezért hangulata bensőségesebb az előzőnél. Boruch sém k’vaud ... A legnagyobbszabású hirdetés, kinyilatkozás az egyetlen Istenről.

Sir hasirim (Énekek éneke). Valószínű, hogy egyszerre örömet és bánatot sirató ének; a hitvesi sátorba vitt szabad pusztai lány sírhatott így-

Bölcsődal ... A sírásban az élet számos megnyilvánulása megtalálható. Sír, akit bánat ér, de az örömbe is sírás aggodalom vegyül, félelem, hogy az örömöt baj követi.

II. Tál Káddis... Ima, mely ma is felhangzik a templomokban. Meghatározott ünnepeken, meghatározott dallammal éneklik, mert a dallam jelzi az ünnep jellegét. Itt hallható változatában az életadó harmatot kéri, mely a jó termést jelenti.

Káddis ... Archaikus hangvételű ima, dicsérve hódoló ének.

XXIII. zsoltár ... A bizakodó, de megriadt ember éneke, aki ismeri a halál tragédiáját, de félelmét hite legyőzi.

Kol nidré ... Középkori dallam, bár alaphangja ókori eredetű. Számtalan zeneszerzőt megragadott e dallam határtalan fájdalma, melyet csakis a gettóba zárt zsidó fejezhetett így ki.

III. Hinné má tauv ... A barátokkal együtt eltöltött idő örömét dicséri.

Táncdal ... Tanulószobában énekelt dal, bár inkább a messzi pusztába illenék.Témája: a be nem teljesült vágyak.

Auro l’Mordecháj ... Hámán pusztulásáról, Mordecháj diadaláról szól. Felhangzik az ősi szöveg: Achasvérus napjaiban ... akkor győzött Mordecháj és Eszter. Sándor László

 

1. Sofar - Ho lachmo 5:29
2. Kades ur 'hac 3:31
3. Sofar - Sma 'Jisroel - Boruch sem kvaud 3:50
4. Sir Hasirim (Song of Songs) 5:09
5. Lullaby 3:51
6. Tal Kaddis 5:45
7. Sofar - Kaddis 5:38
8. Psalm 23 - Mizmaur l'David 4:17
9. Kol Nidre 6:55
10. Hinne ma 'tauv 2:51
11. Hassid Dance Song 3:15
12. Auro l'Mordehaj (Book of Esther) 4:20

 

 

img-6868.jpg

img-6870.jpg

Product Reviews

No reviews yet Write a Review