Description
Karinthy - Így írtok ti / Előadja: Haumann Péter / Ady, Tóth Árpád, Babits, Kosztolányi, József Attila, Illyés Gyula, Krúdy, Móricz Zsigmond / Hungarian novels and drama works read by Péter Haumann / Hungaroton Audio CD 1999
HCD14280
UPC 5991811428020
MADE IN HUNGARY
TOTAL TIME: 69:13
Hungarian Summary:
Előszó az így írtok ti második kiadásához (1920)
így írtok ti annak idején feltűnést keltett ami a magam hiúsága szempontjából kevesebbet, az irodalmi érdekesség szempontjából azonban többet jelent, mint ha azt mondanám, hogy sikere volt. Ezt a feltűnést ugyanis annak tulajdonítom, - és ezt egész unalmasan tudományos tárgyilagossággal teszem, tehát, ha tévedek is, nem a magam iránti elfogultságból tévedek - hogy annak idején vidám könnyelműséggel és szándéktalanul egy újszerű műfajt hevenyésztem össze, több, külsőben, hasonló műfaj határmezsgyéjén.
Nagyrészt humoros műfajok ezek; de én már akkor éreztem, hogy a paródia, travesztia és persziflázs elnevezések, amikkel eleinte meghatározták ilynemű írásaimat, nem szabatosak. A paródia, valamely meghatározott komoly mű külső formáit alkalmazza komolytalan tárgyra, -a travesztia komolytalan formába öltözteti ugyanannak a műnek komoly tárgyát. A persziflázs egyszerűen kicsúfol mindent, hangot és tárgyat, de mindig a szóbanforgó műnél marad.
Ezek az én új kísérleteim, melyeknek létrejötte nyilván szükségszerűen következett a kor szellemi törekvéseiből, lényegben tágították ki ama műfajok lehetőségét, melyeknek tárgya nem közvetlenül az élet, hanem annak terméke, a kultúra és szellemi világ, s amelyeket tudományos szempontból élősdi műfajoknak lehetne nevezni: kitágították, mégpedig egy másik élősdi művészet, az irodalmi kritika irányában. A képzőművészet szótárából vettem kölcsön egy szót, hogy a műfaj minőségét megkülönböztessem: s elnevezésem, az irodalmi karikatúra (a magyar torzkép szó nem pontosan fedi, a fogalmat), csakhamar gyökeret vert és ma már használatban is van.
Az irodalmi torzkép meghatározói röviden, ezek: Nem, egy bizonyos művel foglalkozik, hanem egy bizonyos íróval, azzal, ami az íróban egyéni és döntő: a modorával, illetve modorosságával. Torz kép, humoros műfaj, mert nem azt nézi az íróban, ami benne szabályos és általában művészi, tehát szép, hanem ami benne különös és különlegesen egyéni, tehát torz: - de egyben, jellemrajz, kritikai műfaj, meghatározza az írót, az általában, normálisan széptől való eltérésének fokát és minőségét. Egy ceruzavonással odavetett, jólsikerült torzképről gyakran hamarabb ráismerünk valakire, mint az arcképéről, ahol pedig a művész felhasznált mindent, amivel rekonstruálni lehet a valóságot: vonalat, színt, fényt és árnyat - egyszerűen azért, mert az életben is arról ismerünk rá ismerőseinkre, ami az arcukon a szabályos szépnek rovására megy. Valamivel nagyobb orr a kelleténél, valamivel ferdébb szem, egy furcsa vonás a száj körül - ez az, amit úgy neveztünk: te vagy az. Az eszményi szép, ami felé törekszünk, unalmas báj és kedvesség és tehetség nélkül való sablon, élettelen formula. A bájban és kedvességben mindig van valami torz és viszont a torzban valami, báj; és ha nevetünk a torzképen, azért nevetünk, mert vonzódunk az élethez: aki nevet, az bizonyára örül és szereti azt, amin nevet.
Most már tudom, hogy alapjában véve szeretem azokat az írókat, akinek torzképét itt találja az olvasó. Meghatottan gondolok az örökre letűnt korra, amelyből származtak: melynek művészete tele volt hóbortos ágaskodással, naiv hetykeséggel, nagyképű modorossággal, szőrszálhasogató lélekelemzéssel, világmegváltó „kollektív eszmékkel” világmegvető individualizmussal, érzelmes cinizmussal és jéghidegen unalmas „életérték”-kereséssel, naiv, zavaros komplikáltsággal és ravasz, kiszámított primitívséggel, mohó, semmiről le nem mondó pesszimizmussal és mindent megvető optimizmussal, külső formákra esküdő büszke művészöntudattal és belső tartalmat kereső humanizmussal nekibúsult, Párizs felé lihegő hazaszeretettel és tősgyökeres pántlikás internacionalizmussal, érzékforraló nőgyűlölettel és ártatlan, álmodozó erotikával; - meghatottan gondolok erre a korra, melyről hiszem, hogy a magyar irodalom egyik fénykora volt. Világrengető háborúk és forradalmak unalmán keresztül felragyogó szemmel emlékezem a „béke” korára; mely csupa esemény volt és csupa izgalom és mesélni szeretnék e nemzedéknek - mely ágyúdörgésben, gépfegyverek zajában nevelkedett - a nagy időkről, melyeknek tanúja voltam. - Karinthy Frigyes
Tracklist:
Ady Endre MOSLÉK-ORSZÁG
Ady Endre TÖRPE-FEJŰEK
Babits Mihály FUTURUM EXACTUM
Babits Mihály ANTIK SZERELEM
Erdélyi József PIROS PÜNKÖSD
Füst Milán EPIGRAMM
Gellért Oszkár AMINT A KAROD FÖLEMELED
Gellért Oszkár A PUCERÁJ
Gyóni Géza HARCTÉR
Illyés Gyula KÖLTŐ PÜNKÖSDI ÉNEKE
Kaffka Margit CHARLES
Kemény Simon KARPEREC
Kemény Simon NAPOS DÉLELŐTT A DUNAPARTON
Kosztolányi Dezső A SZEGÉNY KIS TROMBITÁS SZIMBOLISTA KLAPEC NYÖSZÖRGÉSEI című ciklusból
PETŐFI-FÉLE
Somlyó Zoltán MEÁKON ÉS NÉGY LEVEGŐN ÁT
Somlyó Zoltán SZILVESZTER ESTÉN A KÁVÉHÁZBAN
Szabó Lőrinc PÜNKÖSDI VERSIKE AZ ESŐCSKÉRŐL
Szabolcska Mihály EGYSZERŰSÉG
Szabolcska Mihály HIT, REMÉNY, SZERETET
Szép Ernő DAL
Tóth Árpád ADY ENDRÉNEK
AZ EMBERKE TRAGÉDIÁJA
1-3. Ady Endre (2´19")
4-5. Szabolcska Mihály (1´31")
6. Tóth Árpád (1´37")
7-10. Babits Mihály (5´09")
11-13. Kosztolányi Dezső (3´26")
14-15. Füst Milán (1´38")
16. Kemény Simon (0´47")
17. Szép Ernő (1´29")
18. József Attila (0´20")
19. Erdélyi József (0´36")
20. Illyés Gyula (3´22")
21. Szabó Lőrinc (0´54")
22. Hatvany Lajos (5´35")
23. Pósa Lajos (5´21")
24. Krúdy Gyula (6´29")
25. Móricz Zsigmond (5´57")
26. Hercegh Ferenc (6´08")
27-42. Madách Imre (17´55")