null

Kántus - válogatás I. Zöld CD - A Debreceni Református Kollégium Kántusa / Audio CD Stereo / DLCD 201 / The Choir of the Reformed College of Debrecen

No reviews yet Write a Review
$19.99
SKU:
DLCD 201
UPC:
DLCD 201
Weight:
5.00 Ounces
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:

Frequently Bought Together:

Total: Inc. Tax
Total: Ex. Tax

Description

Kántus - válogatás I. Zöld CD - A Debreceni Református Kollégium Kántusa / Audio CD Stereo  / The Choir of the Reformed College of Debrecen

DLCD 201

Made in Hungary 

UPC 5998133148629

 

A Debreceni Református Kollégium Kántusát 1739-ben alapította Maróthi György, a Kollégium hírneves professzora. Az azóta - kezdetben fiúkórusként, ma már ifjúsági vegyeskarként - folyamatosan működő Kántus fennállásának 278. tanévét tölti.

 

Label:  Debreceni Református Kollégium
Format: CD, Compilation
 
 

Tracklist:

1.  J. P. Sweelinck: Sing unto the Lord a new song (Genevian Psalm 96)   3:12
     Enekeljetek minden népek (96. zsoltar)
2.  H. Schitz: Ehre sei dir Christe
     (final chorus of St. Matthew's Passion)   3:14
     A Maté passié zdrékérusa
3.  A. Scarlatti: Exultate Deo (Psalm 81)   3:10
4.  Ch. V. Stanford: Beati Quorum Via (Psalm 119)   4:08
5.  C. Franck: Dextera Domini (Psalm 118)   10:30
6.  Zoltan Gardonyi: Song of Praise   10:00
     Dicséro ének
7.  Gyorgy Ligeti: = Hortobagy (Folk Suite)   6:10
8.  Lajos Bardos: First Folk Rhapsody   5:02
     Elso népdalrapszédia
9.  Zoltan Kodaly: Pictures from the Matra   10:30
     Matrai képek
10.  Jesus and the Traders   6:37
      Jézus és a kufdrok
11. Evening Song (translated to Finnish by Sole Kallioniemi)   3:22
      Esti dal
12. Genevian Psalm 114   3:19
      A 114. genfi zsoltar

 

 

  • Conductors - Andras Kurayis (1,2), Sandor Berkesi (3-12)
  • Soprano - Angelika Czaban (5), Katalin Viraghneé Fekete (11)
  • Tenor - Balint Borcsok (5)
  • Bass - Ferenc Sztics (5)
  • Organ - Hedvig Jakab (5), Dezso Karasszon (6), Csilla Alfoldy-Boruss (12)

 

 

Tracklist:

01. J.P.Sweelinck: Énekeljetek minden népek (96.zsoltár)
02. H.Schütz: Ehre sei dir Christe (A Máté passió zárókórusa)
03. A.Scarlatti: Exultate Deo (81. zsoltár)
04. Ch.V.Stanford: Beati Quorum Via (119. zsoltár)
05. C.Franck: Dextera Domini (118. zsoltár)
06. Gárdonyi Zoltán: Dícsérő ének
07. Ligeti György: Hortobágy
08. Bárdos Lajos: Első népdalrapszódia
09. Kodály Zoltán: - Mátrai képek
10. - Jézus és a kufárok
11. - Esti dal
12. - A 114. genfi zsoltár



Czabán Angelika - szoprán (5), Virághné Fekete Katalin - szoprán (11),
Börcsök Bálint - tenor (5), Szűcs Ferenc - basszus(5),
Jakab Hedvig - orgona (5), Karaszon Dezső - orgona (6),
Alföldi-Boruss Csilla - orgona (6)
A Debreceni Református Kollégium Kántusa,
Vezényel: Kurgyis András (1,2) Berkesi Sándor (3-12)

 


A Kollégiumi Kántus a Debreceni Református Kollégiumban jött létre 1739-ben; így ez Magyarország legrégebb óta folyamatosan működő zenei együttese. Megalakulását a kollégium egyik fiatal matematikatanárának köszönheti. Maróthi György a zenélésben is tehetséges volt, s növendékeiből énekes kvartettet alakított, hogy a nagy debreceni pestisjárvány idején segítségére legyen a túlterhelt lelkészeknek a növekvő számú temetés méltó ellátásában, s egyidejűleg Claude Goudimel genfizsoltár-földolgozásainak révén nálunk is meghonosítsa a négyszólamú harmóniás zsoltár-éneklést. Az alapító tanár korai halála után az együttes fönnmaradt és a kollégiumi diák-köztársaságok hagyományainak szellemében tovább működött. Egy ideig fiú-vegyeskar, később másfél évszázadon át férfikar volt, 1954-ben alakult vegyeskarrá. Tagságát mindenkor a debreceni kollégium iskoláinak hallgatói és intézményeinek képviselői alkották. A Kollégiumi Kántus újkori történetének első jelentékeny lépése volt, amikor Szigethy Gyula irányítása alatt az 1930-as évektől kezdve először kapcsolódott a hazai kórusmuzsika akkori legkorszerűbb áramlatához, a Kodály és tanítványai által kiépülő amatőrkórus-mozgalomhoz. A második nagy lépés 1967-ben történt: Gárdonyi Zoltán ajánlásával ekkor került Berkesi Sándor a Kántus élére. Az ő vezetésével az énekkar a magyarországi kóruskultúra egyik jelentős képviselőjévé, sőt az országhatárokon túl is széles körben ismert együttessé vált. E nagy léptékű változás során a Kántus mindvégig teljesítette tradicionális kötelezettségeit: a kollégium ünnepeinek szolgálatát és a Debrecen vonzáskörébe eső gyülekezetek rendszeres meglátogatását, az ún. kiszállásokat. A mind híresebb együttes eközben egyre növekvő mértékben tett eleget egyházkerületen kívüli hazai, majd külföldi meghívásoknak. Utazásainak egy részét külföldi magyar gyülekezetek, vagy nagy külföldi protestáns központok meghívására tette, másrészt nemzetközi szakmai versenyeken is megpróbálta és sikerrel bizonyította képességeit. Külföldi útjaik során eljutottak 27 országba, többek között az Amerikai Egyesült Államokba, Kanadába, Angliába, Skóciába, a skandináv országokba, Németországba, Japánba, Dél-Koreába és Tajvanra; a '90-es évektől Erdély, Felvidék, Kárpátalja és Burgenland magyar gyülekezeteibe is. Működéséről kisebb könyvtárnyi dokumentum bakelitlemez, CD, DVD, film, rádió-és tévéfelvétel készült; magyar zeneszerzők pedig (Bárdos Lajos, Gárdonyi Zoltán, Gárdonyi Zsolt, Szokolay Sándor, Vajda János, Vass Lajos és mások) számos művet írtak és ajánlottak a kórusnak.
A Kántus repertoárjának gerincét az európai protestáns egyházi zene elmúlt fél évezredének alkotásai teszik ki, az együttes kiemelt feladata azonban a 20. századi magyar egyházi kórusmuzsika ápolása és gazdagítása. A nemzetközi verseny-eredmények mellett hazai kitüntetések is elismerték és minősítették énekkar és vezetőjének munkáját: a kórus 1997-ben megkapta a Magyar Örökség díjat, 2003-ban Debrecen város Pro Urbe díját; Berkesi Sándor pedig a Liszt-díj kitüntetettje és Debrecen díszpolgára lett.
A Kántust jelenleg Berkesi Sándor és Arany János vezeti; Sárosi Dániel orgonaművész a kórus állandó kísérője, Ördög Mária pedig a kórus hangképzésével foglalkozik.

A Kántus létszáma jelenleg 25-40 fő. Tagjai a Református Kollégium két gimnáziumának növendékei, a teológiai akadémia és a Debreceni Egyetem hallgatói, valamint az iskolából már kinőtt zenekedvelők: Berkesi Sándor valaha-volt és jelenlegi tanítványai.
A Kántus a Református Kollégium első emeletén, a Kántus-teremben tartja próbáit hetente kétszer: kedden és csütörtökön fél 7-től fél 9-ig.

kantus-audio-cd-stereo-dlcd-201-1-.jpg

 

kantus-audio-cd-stereo-dlcd-201-7-.jpg

 

kantus-audio-cd-stereo-dlcd-201-8-.jpg

Product Reviews

No reviews yet Write a Review