Description
Ideológia és hagyomány A politikai tudás problémája az angolszász konzervatív és neokonzervatív politikai gondolkodásban / Mándi Tibor / Századvég Kiadó / 2012
Kiadó: Századvég Kiadó
Kötés típusa: kartonált
ISBN: 9786155164057 / 978-6155164057
Jelen mű a kritikai megértés/megértő kritika szándékával íródott. Elsődleges feladatának a neokonzervatív gondolkodás megértését-elemzését tekinti, amennyiben kritikájára vállalkozik, azt igyekszik az irányzat saját belső mércéi, koherencia-kritériumai alapján megtenni. Ugyanakkor megpróbálja tárgyát elméleti igénnyel megközelíteni, ehhez és talán ez legfontosabb megkülönböztető jegye egy sajátos episztemológiai nézőpontot, a politikai tudásról alkotott képet hívva segítségül. Tömören megfogalmazva a könyv neokonzervativizmusra vonatkozó legfontosabb állítása szerint a neokonzervativizmus egyfajta középutat képvisel a politikai tudás (a hagyományos konzervativizmus által támogatott) szkeptikus-hagyományelvű és (a hagyományos konzervativizmus által élesen elvetett) racionalista-ideologikus felfogása között, amikor lényegében egy sajátos, elsősorban angolszász, klasszikus liberális hagyomány, és az annak megfelelő politikai berendezkedés racionális védelmére vállalkozik, megalkotva ezzel a hagyomány sajátos ideológiáját.
A kötet a kritikai megértés/megértő kritika szándékával íródott. Elsődleges feladatának a neokonzervatív gondolkodás megértését-elemzését tekinti, amennyiben kritikájára vállalkozik, azt igyekszik az irányzat saját belső mércéi, koherencia-kritériumai alapján megtenni.
Ugyanakkor megpróbálja tárgyát elméleti igénnyel megközelíteni, ehhez - és talán ez legfontosabb megkülönböztető jegye - egy sajátos episztemológiai nézőpontot, a politikai tudásról alkotott képet hívva segítségül. Tömören megfogalmazva a könyv neokonzervativizmusra vonatkozó legfontosabb állítása szerint a neokonzervativizmus egyfajta középutat képvisel a politikai tudás (a hagyományos konzervativizmus által támogatott) szkeptikus-hagyományelvű és (a hagyományos konzervativizmus által élesen elvetett) racionalista-ideologikus felfogása között, amikor lényegében egy sajátos, elsősorban angolszász, klasszikus liberális hagyomány, és az annak megfelelő politikai berendezkedés racionális védelmére vállalkozik, megalkotva ezzel a ,,hagyomány" sajátos ,,ideológiáját".