Description
Furulya iskola III. by Béres János / Editio Musica Budapest 2017 - Z 7332 / Paperback / Recorder Tutor 3
Paperback 2017
ISMN: 9790080073322 / 979-0080073322
PAGES: 53
PUBLISHER: Editio Musica Budapest
LANGUAGE: Hungarian / Magyar
Made in Hungary
Hungarian Summary:
A magas hangok megszólaltatásához - a fúváserősség biztonságos váltásán kívül -, a tiszta intonálás is szükséges. A díszítések, cifrázatok, variációk gyors és könnyed ujjmozgást igényelnek, amihez párosulnia kell az improvizációs készségnek is.
Ha egy furulyaosztályban szoprán- és altfurulya is van, megkezdődhet az igazi kamaramuzsikálás. Aki eddig eljut a hangszertanulásban, megismerheti a zene minden gyönyörűségét, örömét.
'...Ez a furulyaiskola 1965-ben készült, a magyar zeneoktatási módszer (Kodály-módszer) irányelvei alapján. Időállóságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy több évtizede nagy szeretettel használják a különböző hangszereken játszó furulyások és fúvósok egyaránt...' Béres János
Béres János 1930-ban született Gagybátorban, ahol máig élő hagyomány a népművészet. Szüleitől tanulta a népdalokat, népmeséket, a néptáncot és a kézművességet, s már gyermekkorában megtanult játszani maga készítette hangszerén, a furulyán. 1951-ben lett hivatásos művész: a Magyar Állami Népi Együttes tagjaként előbb táncosként, majd furulyaszólistaként működött. 1960-ban Béres Kamaraegyüttes néven népi zenekart alapított, amellyel itthon és külföldön számtalan koncertet adott és rádió-, illetve televíziófelvételt készített.
A zenetanári pálya választásához a döntő indítékot Kodály Zoltánnal való találkozása adta 1951-ben, akivel mindvégig szoros kapcsolatot tartott. 1952-ben Béres János indította el a hazai furulyaoktatást, elkészítette a hangszereket (Béres-furulya) és a tantervet. A furulyaoktatáshoz 12 tankönyvet írt; közülük a háromkötetes Furulyaiskola 1965 óta több százezer példányban kelt el. 1975-ben megalapította az ország első népi hangszeres zeneiskoláját, az Óbudai Népzenei Iskolát. Művészi és pedagógiai munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével (2001), Eötvös József-díjjal (2010) és Kossuth-díjjal (2014).
English Summary:
”This recorder tutor was completed in 1965, based on the guiding principles of the Hungarian music teaching method (the Kodály method). Its durability is best proved by the fact that for several decades it has been very popular with recorder players and other wind instrumentalists”' (János Béres)