Description
Clip - Bartók, Dohnányi, Kodály / Sebestyén, Muzsikás, Danubia / Conductor: Héja Domonkos / Concert DVD 2006
UPC: 825646441723
Made in Hungary
Sebestyén Márta
Muzsikás Együttes
Danubia Szimfonikus Zenekar
Conductor: Héja Domonkos
KODÁLY, BARTÓK, DOHNÁNYI művei
Zeneakadémia, 2004. október 11.
MTV
Warner
25646 44172
- Matrix / Runout: VTCD 2564-64417-2
- Rights Society: BIEM-ARTISJUS
- Label Code: LC 04281
Label: | Warner Classics – 2564-64417-2 |
---|---|
Format: |
DVD, DVD-Video, NTSC, Copy Protected
|
Country: | Hungary |
Released: | 2006 |
Genre: | Classical, Folk, World, & Country |
Style: | Modern, Folk, Népzene |
TRACKLIST:
- Zoltán Kodály - Felszállott A Páva = Peacock Variations
a. Fújnak A Fellegek = Dark Winds Come
b. Cseremisz Páva-dallam = Cheremis Peacock Tune
c. Dunántúli Ugrósok = Transdanubian Leap Dances
d. Finálé = Finale
Zoltán Kodály - Marosszéki Táncok = Dances Of Marosszék
a. Marosszéki Táncdallamok - Dance Tunes From Marosszék
Béla Bartók - Magyar Parasztdalok = Hungarian Peasant Songs
a. Rákóczi Kis Úrfi = Bonnie Prince Rákóczi
a. Dudautánzás = Vocal Imitation Of The Bagpipes
a. VII. Tétel = 7th Movement
Ernő Dohnányi
a. Gyimesi Lassú Magyaros És Kettős = Slow Hungarian Dance And Couple Dance From Gyimes
Béla Bartók
a. Szép Fejér Pakulár = Ballad Of The Murdered Shepherd
b. Édes Gergelem = My Sweet Gregory
a. Jocul Cu Bátá (Bot Tánc) = Jocul Cu Bátá (Stick Dance)
b. Buciumeana (Bucsumi Tánc) = Buciumeana (Dance From Buchum)
Béla Bartók
a. Jocul Cu Bátá (Bot Tánc) = Jocul Cu Bátá (Stick Dance)
b. Brâul = Brâul
c. Pe Loc (Topogó) = Pe Loc (Dance 'In One Spot')
d. Pe Loc (Topogó) = Pe Loc (Dance 'In One Spot')
e. Buciumeana (Bucsumi Tánc) = Buciumeana (Dance From Buchum)
f. "Poarga" Românească (Román "Polka") = "Poarga" Românească (Romanian 'Polka')
g. Méhkeréki Táncok = Dances From Méhkerék
h. Mărunțel - Mărunțel (Aprózó) = Mărunțel - Mărunțel (Fast Dance) - A felvétel a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében készült 2004. október 11-én.
Live recording at the Great Hall of the Liszt Ferenc Academy of Music, 11 October 2004.
Recorded by Hungarian Television Corporation
Total duration approx. 90 mins.
PCM Stereo
NTSC
Picture format: 4:3
Colour
Region code: 0
Disc format: DVD-5
Manufactured in the EU.
https://fidelio.hu/jazz-world/clip-116308.html
A Warner Classics kiadásában CLIP címmel ezúttal különleges koncert DVD jelent meg, amelyen Sebestyén Márta, a Muzsikás együttes, a Danubia Szimfonikus Zenekar Héja Domonkos vezényletével a népdal és a komponált zene közötti összefüggéseket mutatják be.
Köztudott, hogy Bartók Béla és Kodály Zoltán zeneszerzői stílusának kialakulásában fontos szerepet játszott a népzene, de talán kevesen ismerik az eredeti népdalkincset, amelyből mindketten merítettek. Bartók és Kodály komoly népdalgyűjtői munkát folytatott a Kárpát-medence területén, amelynek során feltárta és rögzítette a magyar, székely, román, délszláv, ukrán népzenei kincset. E kutatásoknak köszönhetően maradt fenn ez a páratlan zenei érték.
Bartók és Kodály számtalan művének hátterében ott van a népzene, zeneszerzői stílusuk kialakulására jelentős hatással volt a folklór, de ez a hatás más szerzők - mint például Dohnányi Ernő - munkáiban is kitapintható. A Danubia Szimfonikus Zenekar, Sebestyén Márta és a Muzsikás együttes közös hangversenye éppen erre a zenei párhuzamra épít.
Sipos Mihály, a Muzsikás együttes vezetőjének gondolata nyomán született meg a közös koncert ötlete a Danubia Szimfonikus Zenekarral. A művészek vágya az volt, hogy a két zenei világ, a népzene és a műzene együtt szerepeljen a hangversenyen, bemutatva a forrásként használt népzene és az abból született komponált zene közötti szoros kapcsolatot.
A műsorban a legfontosabb a páva-dallam család; ez az ősrégi magyar pentaton melódia leggyakrabban a finn-ugor népek zenéjében fordul elő, azon belül is a magyarra és a cseremisz népekre jellemző. Kodály Felszállott a páva variációsorozata is ebből a motívumból építkezik.
Bartók Magyar parasztdalok című művének egyik tétele egy jellegzetes népi hangszert, a dudát jeleníti meg. Sebestyén Márta dudautánzó énekszólóval mutatta be a párhuzamot, amelyre a koncertműsor gondolata épült.
A koncert legutolsó egységében az energikus lendületű Román népi táncok előadásmódjának különlegessége, hogy a Bartók mű szimfonikus változata és a népzene egymást váltogatva hangzik el, majd az utolsó tételben e kétféle előadásmód összekapcsolódik.
Kodály: Felszállott a Páva - részlet
Páva-dallamok hosszú furulyán
Kodály: Marosszéki táncok - részlet
Marosszéki táncdallamok
Bartók: Magyar parasztdalok - részlet
Rákóczi kis úrfi
Dudautánzás
Dohnányi: Ruralia Hungarica - részlet
Gyimesi táncdallamok
Bartók: Tánc-szvit - részlet
Szép fejér pakulár
Édes Gergelem
A Román népi táncok dallamai
Bartók: Román népi táncok – részlet
(Km.: Sebestyén Márta, a Muzsikás együttes, a Danubia Szimfonikus Zenekar; vez.: Héja Domonkos. A hangverseny a Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében 2004. október 11-én készült.)
http://www.parlando.hu/Fittler-ClipDVD.html
CLIP DVD a népzene és a műzene találkozásáról
Sebestyén Márta, a Muzsikás Együttes, valamint a Danubia Szimfonikus Zenekar közös (2004. október 11-én a Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében rendezett) koncertjét örökíti meg a CLIP címet viselő DVD. Szellemes a borítója: gemkapocs fogja össze a szereplőkről készült fényképeket. A korong hangjukat, hangjaikat fogja össze. Pontosabban, a népzenészek és Héja Domonkos vezényletével a zenekar élményszerű zeneirodalmi ismeretekhez juttatja a hallgatókat. A gondolat nem új, CD-n korábban is hallhattunk összeállításokat, amelyekben egymás tőszomszédságában szerepelt népzenei példa és olyan műzenei idézet, amellyel való kapcsolata első hallásra nyilvánvaló (lett légyen szó feldolgozásról, vagy pedig inspirált zeneszerzői továbbgondolásról). A koncert-hangképek azonban, a látvánnyal együtt, még erőteljesebben hatnak.
A páva-dallamot világszerte népszerűsítő Kodály-mű kezdő és befejező részlete között a dallamcsalád különböző népzenei elágazásait ismerhetjük meg, hallunk népdalt (Fújnak a fellegek), cseremisz páva-dallamot, majd hangszeres darabok következnek, dunántúli ugrósok (némelyikük hallgatásakor énekelt variánsuk is eszünkbe jut). A Marosszéki táncok bevezető szakaszát népi hangszereken követik marosszéki táncdallamok. Aztán Bartók Magyar parasztdalok című ciklusának három tétele közé ékelődnek népi dallamok; a második epizód, Sebestyén Márta duda-utánzása különleges, egészen egyedülálló teljesítmény. Dohnányi Ernő Ruralia Hungaricájának talán legismertebb (II.) tételét gyimesi lassú magyaros és kettős követi itt áttételesebb a megfelelés, a zenei rokonság. Bartók Táncszvitjének két tétele után igazi finálét jelenetek a Román népi táncok, oly módon, hogy a Bartók-mű tételeinek sorrendjében hol a népi előképet hallhatjuk, hol a műzenei feldolgozás csendül fel, végül pedig együtt játszanak a népzenészek a zenekarral.
Akinek ennyi jó kevés, interjúkat is hallhat, pontosabban, hangképeket Héja Domonkostól, Sípos Mihálytól és Sebestyén Mártától. Szavaikból ugyanaz a zene-szeretet, elkötelezettség árad, mint ami áthatja az előadást.
A DVD-készítésnek, mint olyannak, van még hova fejlődnie. Tény, koncerten korántsem ideálisak a kép- és hangrögzítés feltételei (ugyanakkor, bármennyire igyekeznek tapintatosan végezni munkájukat a kisebb-nagyobb kamerákkal dolgozók, mégis többnyire zavaró, vagy legalábbis bosszantó a jelenlétük).
Tény, az előadók sem tudják magukat függetleníteni e körülménytől. Nem irigylésre méltó a helyzetük, hiszen állandóan számolniuk kell a filmezéssel. Annál tanulságosabb viszont a végeredmény: a többé-kevésbé jól eltalált látnivalók felvételein gyakran szerepel háttérként a zenekar egy része. Az így látható hangszereseken észrevehetjük: kedvvel és érdeklődéssel hallgatják a Muzsikás Együttest. Nyilvánvalóan hat rájuk a népzenészek előadási stílusa és annak következtében, hogy megtapasztalhatják élő mivoltában a népzenét, valamiféle zenei kapcsolatrendszert próbálnak kialakítani. Korántsem tekinthető megtervezettnek a zenekar tagjainak viselkedése a népdalok és táncdallamok hallgatása során: a tetszés jeleként felragyogó elragadtatott mosoly őszinteségében nincs okunk kételkedni. Ahogyan Héja Domonkos és a Danubia Szimfonikus Zenekar Sebestyén Mártát és a Muzsikás együttest hallgatja, azzal illusztrálni lehet, hogy a zenei élmény befogadása aktivitást igényel. Látszik, ahogyan vevők az interpretáció megannyi nüanszára, együtt élnek a folyamatokkal. Ha az a folyamatos jelenlét, amit épp a pódiumon történő zenehallgatási lehetőség hív életre, rendszeresen beépül (emlékezve a zenekar első koncertjeire: visszaépül) mindennapi zenélési magatartásukba, ellenállhatatlanul fogják törzsközönségükké vonzani mindazokat, akik akár csak egyszer is hallották játékukat.
Hasonlóképp, gyakran látni elégedett mosolyt a hallgatók arcán is azt sem a kamerák hívták életre, hanem a többrétű élmény. Mert örömforrás, ha a különböző zenei közegben ráismerünk ugyanarra a dallamra, s az is, ha bármi apróságot felfedezünk pusztán hallás alapján (akár csak az érzet szintjén, anélkül, hogy szavakba tudnánk önteni a tapasztalatot). Ilyenkor a közönség úgy érzi, kapott valamit, gazdagodott s e személyes megszólítottság által sajátjának vallja az élményt kiváltó zenéket (melyek holdudvara kiterjed az illető szerzők más műveire). Lelkesedésében vélhetően keresi a hasonló zenehallgatási alkalmakat, lehetőségeket illetve, él a felvétel csodálatos tulajdonságával, a korlátlan reprodukálhatósággal.
Az előadókat illetően: találkozásuk lehetővé teszi, hogy ki-ki bővítse a saját zenei világát; a népzene kedvelői ilyen közös muzsikálás után aligha viszonyulnak távolságtartóan a 20. századi klasszikusok más műveihez akinek életéből pedig kimaradt volna a népzene tiszta forrása, bizonyára keresi a hasonló kvalitású zenei élményszerzési lehetőségeket.
A CLIP kiválóan használható a zeneoktatás valamennyi szintjén, sőt, akár különböző közismereti tantárgyak óráin is. Ráirányítja a figyelmet az értékekre, miközben gyönyörködve tanít.
Fittler Katalin
READ MORE HERE: https://momus.hu/bemutatjuk/lemezek-konyvek-filmek/filmek/a-vonosok-mosolya-sebestyen-muzsikas-danubia