Description
Budapesti toronyórák története 1889–1909, Takács József, METEM-HEH, 2007
ISBN: 9789639662100 / 978-9639662100
ISSN: 12172669
Oldalszám: 136 oldal
Rövid leírás:
A világvárossá növekedett Budapesten a pontos idő ismerete terén még a 20. század elején is e kivívott ranghoz méltatlan állapotok uralkodtak. Nem létezett egységes és általánosan hozzáférhető időjelzés, kevés volt a nyilvános óra, de a meglevők is zömében pontatlanul, sőt botrányosan jártak - vagy éppen álltak.
A székesfőváros mérnöki hivatala 1893-ban egy szakvéleményében ezeket írta: „... fő- és székvárosunk nyilvános órái minden ellenőrzés hiányában jelenleg egymástól oly eltérőleg járnak, hogy nem ritka eset negyed sőt fél órai időkülönbözet sem.." 1899-ben egy újságíró azon köszörülte a tollát, hogy bár Pestnek igen kevés nyilvános órája van, még sincs közöttük legalább kettő, ami egyformán járna. A helyzet jellemzésére álljon még itt egy idézet a Ferencvárosi Polgári Kör 1901. március 12-i választmányi ülésén megfogalmazott leveléből. „Székesfővárosunkban általánosan hangoztatott panasz, hogy a nagy közönség nem tudja, mely nyilvános helyen alkalmazott óra által jelzett időt tekintse irányadónak. Középületeink órái is nagyon megbízhatatlanok. Kellemetlen ez állapot nem csak a felnőtt emberre, hanem még a tanuló ifjúságra nézve is: szóval bárkire, a kit komoly hivatása pontos megjelenésre utal, mert minden hivatal, vállalat, intézet stb. más-más, nem éppen pontos időt mutató óra szerint igazodik."
A papság és a hívek az istentiszteletek és lelkipásztori teendők kezdési időpontjára nézve a saját templomuk toronyórája által mutatott időt tekintették mérvadónak. Az időjelzések és a nyilvános órák fogyatékosan betöltött szerepe következtében a városi élet különböző területein (de kiváltképpen a közlekedésben, az oktatásban, valamint a gazdasági és a vallási életben) az időbeni koordinációt gyakori, sőt szinte állandó zavarok jellemezték. Emiatt ismétlődőkké váltak a lakossági panaszok, az újságokban rendszeresen cikkeztek róla, a plébánosok szégyenkeztek miatta, a városigazgatás újabbnál újabb intézkedésekre és kiadásokra kényszerült. A helyzet külföldön is ismertté vált.