Description
Béke Ithakában – Új kiadás | Márai Sándor | Paperback Edition
Product Details | Termékadatok
-
Author | Szerző: Márai Sándor
-
Publisher | Kiadó: Helikon Kiadó
-
Publication Year | Kiadás éve: 2023 (Új kiadás)
-
ISBN-13: 9789636200671 / 978-9636200671
-
Language | Nyelv: Hungarian / Magyar
-
Format | Formátum: Paperback / Puhakötés
-
Pages | Oldalak száma: 353
-
Printed in | Nyomtatás helye: Hungary / Magyarország
Overview | Áttekintés
Márai Sándor Béke Ithakában című regénye egy lírai és filozofikus mű, amely az emberi élet értelmét, az útkeresést és a hazatérés vágyát boncolgatja. A cím utalás Odüsszeusz történetére, amelyben az Ithakába való hazatérés a belső béke és a beteljesülés szimbóluma.
A regény az emberi élet nagy kérdéseit járja körül: mit jelent az otthon, hogyan viszonyulunk a múlthoz, és milyen belső küzdelmek árán találhatjuk meg önmagunkat. Márai prózája egyszerre letisztult és mély, az olvasót gondolkodásra készteti a sorsról, a hűségről és a boldogság lehetőségéről.
Márai Sándor’s Béke Ithakában is a lyrical and philosophical novel exploring the meaning of life, the journey of self-discovery, and the longing for home. The title alludes to Odysseus' story, where returning to Ithaca symbolizes inner peace and fulfillment.
This novel delves into the great questions of human existence: what defines home, how we relate to our past, and the inner struggles we must endure to find ourselves. Márai’s prose is both refined and profound, prompting readers to reflect on fate, loyalty, and the possibility of happiness.
Product Features | Termékjellemzők
-
Philosophical and reflective novel | Filozofikus és elgondolkodtató regény – Az élet értelme és a hazatérés motívuma
-
Elegant and poetic prose | Kifinomult és költői próza – Márai egyedülálló írói stílusa
-
Timeless themes | Időtálló témák – A múlt, a hűség és az önkeresés kérdései
-
Paperback edition | Puhakötésű kiadás – Kényelmes, hordozható formátum
Interesting Facts | Érdekes tények
-
A cím Ithaka szigetére utal, amely az antik mitológiában a hazatérés és a megérkezés szimbóluma.
-
A regény sok ponton reflektál a klasszikus irodalomra, különösen az Odüsszeiára.
-
Márai prózája elmélyült filozófiai kérdéseket feszeget, amelyeket az olvasók napjainkban is aktuálisnak érezhetnek.
-
A könyv az emberi lélek belső utazását jeleníti meg, amely egyaránt szól a múlt lezárásáról és az újrakezdés lehetőségéről.
The title refers to the island of Ithaca, a symbol of homecoming and fulfillment in ancient mythology.
-
The novel draws on classical literature, especially The Odyssey.
-
Márai’s prose addresses deep philosophical themes that remain relevant today.
-
The book portrays the inner journey of the human soul, dealing with the closure of the past and the possibility of a new beginning.
Publisher | Kiadó
Published by Helikon Kiadó in 2023. Printed in Hungary.
Kiadó: Helikon Kiadó, 2023. Nyomtatás helye: Magyarország.
We value your feedback! | Fontos számunkra a véleménye!
Share your thoughts on this book! Your review helps other readers and supports literature.
Ossza meg véleményét erről a könyvről! Visszajelzése segíti a többi olvasót és támogatja az irodalmat.
Hashtags
English:
#MáraiSándor #BékeIthakában #HungarianLiterature #PhilosophicalNovel #TimelessThemes #OdysseyReference #ElegantProse #HelikonKiadó #SelfDiscovery #HumanExistence
Hungarian / Magyar:
#MáraiSándor #BékeIthakában #MagyarIrodalom #FilozofikusRegény #IdőtállóTémák #OdüsszeiaHivatkozás #KifinomultPróza #HelikonKiadó #Önkeresés #EmberiLétezés

Márai életútja az egyik legkülönösebb a 20. századi magyar írók között. Már az 1930-as években korának egyik legismertebb és legelismertebb írói közé tartozott. Amikor azonban 1948-ban elhagyta hazáját, tudatosan és következetesen kiiktatták műveit a hazai irodalmi életből, és haláláig a nevét is alig ejtették ki. Ez nemcsak emigráns létének és bolsevizmus-ellenességének tudható be, hanem annak is, hogy ő volt a magyar polgárság irodalmi képviselője, s erről az osztályról sokáig semmi jót sem lehetett állítani. Márai azonban a klasszikus polgári eszményeknél értékesebbet nem talált, így kötelességének tartotta, hogy ezeknek adjon hangot műveiben.
Az 1980-as években már lehetővé válhatott volna munkáinak hazai kiadása, de ő megfogadta, hogy amíg Magyarországon megszálló csapatok tartózkodnak, s nem lesz demokratikus választás, addig semminek a kiadásához és előadásához nem járul hozzá. Életműsorozatának újra kiadása halála után, 1990-ben indult el. Ugyanebben az évben posztumusz Kossuth-díjjal jutalmazták.
Márai Sándor Kassán született egy régi szász eredetű családban. Apai ágon a nemesi Ország család rokona. Édesapja Grosschmid Géza, királyi közjegyző, édesanyja Ratkovszky Margit. Márai Sándornak három testvére volt, Kató, Géza és Gábor. Géza Radványi néven vált világhírű rendezővé.
A szülők az elit polgári értékrend szellemében kívánták nevelni gyerekeiket, így Márai Sándor 9 éves koráig házitanítóhoz járt, majd a Jászóvári Premontrei Kanonok Kassai Főgimnáziumába. 1914-ben átkerült Budapestre, a II. kerületi Érseki Katolikus Főgimnáziumba, végül Kassán az Eperjesi Katholikus Főgimnáziumban érettségizett 1917-ben.
1918-ban Budapestre költözött és megkezdte jogi tanulmányait, majd átjelentkezett a bölcsészkarra. A Tanácsköztársaság idején újságíróként tevékenykedett, melynek bukása után először Lipcsébe, Frankfurtba, majd Berlinbe ment tanulmányait folytatni.
Több lap állandó munkatársa lett, a tanulmányait pedig feladta. 1923. Április 17.-én vette feleségül a zsidó származású Matzner Lolát. Még ebben az évben Párizsba utaztak, és 6 évig ott is éltek. 1928-ban költöztek vissza Budapestre.
1930-1942 közötti korszak volt Márai Sándor legtermékenyebb írói időszaka. 1948-ban a Márai család elhagyta Magyarországot és Olaszországban telepedtek le, ahol Márai Sándor tovább folytatta az írást.
1952-ben Márai Sándor és felesége Amerikában telepedett le, ahol öt év kint tartózkodás után megkapta az amerikai állampolgárságot.
1985-ben meghalt Kató húga és Gábor öccse, 1986 januárjában pedig felesége. Végül 1989-ben San Diegóban egy pisztollyal véget vetett az életének.