Description
Balogh Kálmán, Farkas Rózsa – Play Transcriptions For Two Dulcimers - Chick Corea: Children's Songs / Hunnia Records & Film Production Audio CD 2010 / HRCD1011
UPC 5999883042557
Chick Corea híres, részben Bartók ihlette ciklusát Balogh Kálmán és Farkas Rózsa adják elő két cimbalmon.
Farkas Rózsa, a kivételesen tehetséges fiatal zenész 16 évesen először mindjárt a velencei San Fenice Opera színpadán lépett fel, ahol egy egész hónapig vendégszerepelt tanára, Szakály Ágnes oldalán. A Liszt Ferenc Zeneakadémián Szeverényi Ilonánál tanult, 1993-ban végzett.
Később mestere volt Balogh Kálmán is. Tanulmányai során nemcsak a klasszikus zenével, hanem más műfajokkal is megismerkedett, magyar és balkáni népzenét, cigányzenét és világzenét is játszik. Háromszoros Fischer Annie-ösztöndíjas, 2006-os kortárs zenei szólóalbumát „Az év legjobb klasszikus zenei felvétele” címre nevezték, 2009-ben Liszt Ferenc-díjat kapott.
Balogh Kálmán a legkiválóbb magyar cimbalomművészek egyike, egy híres magyar cigányzenész család sarja. Virtuozitásával csak az öröksége iránti értő tisztelete vetekszik. A budapesti Liszt Ferenc Akadémián végzett, majd több zenekar tagjaként sikeresen koncertezett szinte az egész világon.
1985-ben lett „A népművészet ifjú mestere”, két évvel később pedig a Rácz Aladár Cimbalomverseny második helyezettje volt. Elsősorban autentikus magyarországi és balkáni népzenét játszik, de az utóbbi években jazzegyüttesekkel, rockzenekarokkal és szimfonikus zenekarokkal is fellépett. Mesteri hangszertudásával világszerte megbabonázza közönségét.
Balogh Kálmán és Farkas Rózsa cimbalomművészek, akik duóban már Bachot is nagy sikerrel tűztek műsorra, Hunka Róbert, a Hunnia Records vezetőjének ötletére láttak neki ezeknek a miniatűröknek.
Corea a ciklust még a müncheni székhelyű ECM lemeztársaságnál jelentette meg 1984-ben. Corea gyakori vendég mifelénk, utoljára tavaly nyáron lépett fel Magyarországon, és általában ilyenkor nem mulasztja el megemlíteni, hogy mennyire nagy hatással volt rá Bartók, iskolás kora óta.
Balogh Kálmán elárulta, hogy nagyon sokszor érezték a Bartók-hatást, sőt magyaros ritmust és dallamvonalat, amikor ismerkedtek a ciklussal, de ugyanennyire dominánsan jelen van a spanyolos íz is. Duópartnerével, Farkas Rózsával roppant módon élvezték a darabok felvételét, melyek között vannak egyszerűbbek és bonyolultabbak, de a cimbalomművész szerint mindegyik zseniális.
Corea a saját szerzeményeit is improvizálva adja elő, amire Baloghék csak a próbákon vállalkoztak, a felvételen kottából játszanak. A zongorista tempóit sem próbálják utánozni, hiszen a zongorista maga is több helyen eltért a kottában olvasható tempójelzéstől.
A hangszerelés, vagyis a két cimbalomra adaptálás ugyancsak kettejük munkája volt, mert ugyan megpróbálták alsó és felső szólamra bontani a darabokat, de ez nem mindig olyan egyszerű, többször kellett ilyenformán értelmezni, valóban adaptálni az anyagot.
Tracklist:
1. No.1. (1:33)
2. No.2. (0:54)
3. No.3. (1:24)
4. No.4. (2:35)
5. No.5. (1:12)
6. No.6. (2:08)
7. No.7. (1:50)
8. No.8. (1:39)
9. No.9. (1:20)
10. No.10. (1:39)
11. No.11. (0:43)
12. No.12. (1:23)
13. No.13. (1:16)
14. No.14. (1:52)
15. No.15. (1:11)
16. No.16. (1:11)
17. No.17. (0:60)
18. No.18. (1:46)
19. No.19. (2:28)
20. No.20. (1:39)
- Cimbalom – Farkas Rózsa, Kálmán Balogh
- Design – Gál Krisztián
- Photography By – Raffay Zsófia
- Producer – Hunka Róbert Zoltán
- Recorded By, Mixed By, Mastered By – Küronya Miklós
Balogh Kálmán - 1959. január 18. Miskolc
Napjaink egyik legismertebb cimbalmosa. A világ számos pontján fellépett, nemcsak népzenészekkel, hanem szimfonikus- és jazz-zenekarokkal, valamint kortárs zenei együttesekkel is.
11 éves korában kezdett cimbalmozni, első tanára nagybátyja, Balogh Elemér volt. Később Szöllős Beatrix, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Gerencsér Ferenc növendékeként folytatta tanulmányait. Diplomáját 1980-ban szerezte meg cimbalom-szolfézs-énektanári szakon.
Pályafutásának kezdetén főleg népzenével foglalkozott. Szinte valamennyi magyar autentikus zenét játszó együttessel muzsikált már, többek között a Jánosi, Ökrös, Téka, Méta, Mákvirág, Muzsikás, Vízöntő, Zsarátnok, Vasmalom, Fonó és Üsztürü együttesekkel. Németországban több hónapig turnézott Kuti Sándorral és Budai Sándorral az André Heller által rendezett Magneten Cigány Showval, aminek ő volt a zenei igazgatója is.
A kortárs zene is hatással volt rá, többször koncertezett a Miskolci Új Zenei Műhellyel, a 180-as csoporttal és Márta Istvánnal. Fellépett különböző jazz formációkkal is, mint például BDS Collection (Szakcsi Lakatos Béla, Babos Gyula, Dés László), Improvocation (Arnie Somogyi, Tony Lakatos), Quartett B (Borbély Mihály), Dresch Quartett, Archie Shepp, Vukán György, Lakatos Ágnes, Budapest Ragtime Band. Kodály Háry János szvitjét olyan neves zenekarokkal adta elő, mint a brooklyni, a philadelphiai, a miami, a tallini, és a madridi szimfonikusok.
Balogh Kálmán 1985-ben elnyerte A Népművészet Ifjú Mestere címet, 1999-ben eMeRTon díjjal, 2005 decemberében Artisjus-díjjal, 2015-ben Magyar Örökség Díjjal tüntették ki Lukács Miklóssal együtt, a Cimbalomduó tagjaként.