Description
Balogh Kalman es a Gipsy Cimbalom Band / Aven Shavale / Improvizalt vilagzene - Improvised world music / FolkEuropa Audio CD 2007
UPC 5999548111789
A zene a vérükben van! A muzsikusok elsősorban a romák által játszott balkáni és Kárpát-medencei hangszeres tánczenéből indulnak ki, azonban a hagyománytól eltérően az improvizációkra helyezik a hangsúlyt, és dzsesszes, szvinges zenei ízekkel, különleges hangszereléssel fűszerezik mindezt. Az eredmény egy kaleidoszkópikus, energiától duzzadó dzsesszes világzene...
Balogh Kálmán és a Gipsy Cimblom Band:
Balogh Kálmán – cimbalom (1-11)
Kovács Ferenc – hegedű, trombita (1), (2-7, 9-10)
Bede Péter – tenorszaxofon (1-10)
Frankie Látó – hegedű (1-5, 7-10)
György Mihály – gitár (1-10)
Novák Csaba – bőgő (1-10)
Közreműködik:
Szalóki Ági – ének (7)
Polnauer Flóra – ének (8)
Krámli Kinga – ének (9)
Balogh Gusztáv – ének, szájbőgő (2, 4, 7)
Pusztai Gábor – ütőhangszerek (1-5, 7-10)
Tracklist:
1. Hora jazz 4:42
2. Aven shavale... (Gyertek fiúk... $Lets Go Boys...) 4:53
3. Bolgáros 3:44
4. Ederlezi 5:00
5. Mahala 5:19
6. Moldáviai cíimbalmos 4:23
7. Romnya lel muro shavo... (Megházasodik a fiam..., My 5:18
Sonss Getting Married...)
8. Erev shel shoshanin... (Rózsák estéje... § Night of The Roses...) 4:04
9. Zavaros a Nyárád... (The Nyárád Is Troubled...) 7:00
10. Saxy hora & sírba 4:02
11. Cimbalom improvizáció 4:10
- Cimbalom - Baloéh Kálmán
- Violin - Kovács Ferenc, Frankie Lato
- Tenor sax - Bede Peter
- Guitar - Gyorgy Mihaly
- Double bass - Novak Csaba
- Voice - Szaloki Agi, Polnauer Flora, Kamili Kinga, Balogh Gusztav
- Percussion - Pusztai Gabor
Balogh Kálmán sokirányú zenei érdeklődése hívta életre a Gipsy Cimbalom Band-et. Zenésztársai egytől-egyig hangszerük mesterei, akik a legvirtuózabb szólókra is képesek. Ennek köszönhető, hogy bármilyen zenei ötletet könnyedén megvalósítanak.
Többnyire közismert zenei témákból indulnak ki, a megközelítés azonban teljesen újszerű. A zenészek kezei alatt ezek a témák új életre kelnek, tele humorral, a műfajok, stílusok olyasfajta elegyítésével, ami mégsem okoz törést a zene egységében. Koncertjeiken íly módon sokféle kultúra sokféle zenéje megszólal, ez lehet az egyik ok, amiért nemcsak Magyarországon, de külföldön is nagyon közkedvelt és foglalkoztatott a zenekar.
Zenéjüket nyugodt szívvel nevezhetjük világzenének a szó szoros értelmében, hiszen repertoárjukban megfér egymás mellett a magyar autentikus népzene, csakúgy, mint a spanyol flamenco muzsika, vagy akár a különböző balkáni népzenék. A zenekari felállás sem a megszokott, hiszen a hagyományosnak mondható hegedű, cimbalom, nagybőgő összeállítást trombita és gitár egészíti ki. A zenekar lebilincselő színpadi játékából árad a muzsikálás öröme, amely a közönséget is magával ragadja.
Balogh Kálmán sokoldalú cimbalomjátékának, műfaji nyitottságának elismerése, hogy olyan, nemzetközileg is elismert zenekarokkal, zenészekkel koncertezett és készített lemezfelvételt, mint a magyarországi Muzsikás, Jánosi, Ökrös, Téka, Méta, Zsarátnok, Vízöntő, Vasmalom, a svéd Orient Express, az angol Transglobal Underground, a spanyol Berregüetto, az amerikai Peter Ogi, a holland Sultan, valamint a Joel Rubin Jewish Ensemble. A Budapest Fesztiválzenekarral Brahms Magyar táncait játszotta lemezre 1994-ben, turnézott a Brooklyni illetve a Maimi-i Philharmonic Orchestrával. Részt vett számos egyéb produkcióban is Mártha Istvánnal, a Budapest Ragtime Band-del és Szakcsi Lakatos Bélával. 1985-ben a Népművészet Ifjú Mstere lett, 1999-ben EMERTON díjat kapott.
A zenekar többi tagja is a hazai zenei élet olyan meghatározó zenekaraiban játszik, mint például a Dresch Quartet, a Rományi Rota, a Zsarátnok és a MAKUZ.