Description
Álltam a hídon - Karády Katalinról by Pusztaszeri László / Nap kiadó 2002 / Hardcover / Álarcok sorozat / Hungarian book about Katalin Karády - Dramatic monologue
Hardcover 2002
PAGES: 46
ISBN: 9789639402157 / 978-9639402157
ISBN-10: 963940215X
PUBLISHER: Nap kiadó
LANGUAGE: Hungarian / Magyar
Gyerekkoromban ismerkedtem meg Karády Katalinnal. Sajnos, nem a valóságos, élő művésszel, hanem a felettünk valószínűtlen magasságban lebegő bálvánnyal. Így is mindennapos vendég volt szerény otthonunkban, mert a szüleim muzikális emberek lévén, gyakran énekelték a dalait, és melengető szeretettel emlegették a nevét. Különösen apám rajongott érte, ami anyámat kissé talán féltékennyé is tette, de ő is kedvelte, ezért elnézte apámnak ezt az ártatlan rajongását. A filmjeit akkor nem láthattam, de öt-hat éves gyerekként láttam, hallottam őt énekelni az állatkerti szabadtéri színpadon. Fehér, hosszú madeiraruhát viselt, rövid szőrmekeppel s a hajában vörös virággal. Hogy mit énekelt akkor, már nem tudom, de e különleges jelenség emlékképét a múló évtizedek sem homályosították el bennem.
Her first movie role, Halálos Tavasz (Deadly Spring) gave her instant fame as a diva and sex-symbol, supported by her unusual, humming voice, and "femme fatale" character. In the next nine years, she appeared in 20 movies. Zoltán Egyed became her manager, and successfully created a Hollywood-like image around her, as a result, thousands of fans tried to mimic her clothing, hairstyle and behavior throughout the country. Karády's personal life was a constant topic of gossip, conflicting rumors about she a man-eater, or lesbian. The theories were stirred up even more when she had an intimate relationship with Regent Miklós Horthy's secret service chief, István Ujszászy, who also proposed to her, and bought her a villa.
After the German invasion of Hungary, authorities put pressure on Karády by banning her songs from the National Radio, her new film Machita from theatres, and stopping the ongoing production of Gazdátlan asszony (Orphan woman) (later the crew finished the movie with Erzsi Simor). In 1944 she was arrested with allegations that she spied for the Allied Forces. Karády was in prison for three months, during which time she was tortured, and nearly beaten to death. She was rescued by friends of Major General Ujszászy, in dire condition both physically and emotionally. Despite mishaps, she carried on with life in the war-torn capital, even rescuing numerous families at the bank of the Danube waiting to be shot by Arrow Cross guards, in exchange for personal belongings and gold which she had saved from her robbed apartment. She took a number of children home to care for them until the fighting stopped. In the summer of 1945 came news from Moscow that General Ujszászy was dead, though later evidence showed that at that time he was still alive. Suffering from a nervous breakdown, she lay in bed for the following nine months.A háború után fokozatosan mellőzötté vált. 1945–48 között még az Operettszínház foglalkoztatta, több operett főszerepét játszotta el: Maya (1945), Sybill (1945), Fekete liliom (1946), Vera és családja (1947), Bál a Savoyban (1948). Az újrainduló magyar filmgyártás viszont már nem számolt vele. 1947-ben szerepelt ugyan a Betlehemi királyok című rövidfilmben, majd játszott még az 1948-as Forró mezőkben, de ez már az utolsó filmje volt. A kommunizmusban nem jutott hely a Horthy-rendszer ünnepelt sztárjának. 1949-ben a hivatalos kultúrpolitika betiltotta a filmjeit, ő maga pedig nem léphetett fel többé budapesti nagyszínházban. Karády nehezen viselte a mellőzöttséget, a vidéki kultúrházak részeg közönségét, akik kifütyülték. 1950 nyarán, Gobbi Hilda közbenjárásával még felléphetett a Fővárosi Nagycirkuszban megrendezett "Színészek a porondon" című esztrádműsorban. Valószínűleg ez volt a legutolsó budapesti fellépése. Ezután már csak vidéken léphetett fel. Utolsó magyarországi fellépése 1950 őszén volt Kecskeméten, ahol – saját nyilatkozata szerint – a közönség kifütyülte, és sörösüvegeket vágtak hozzá.
1951-ben végleg elhagyta Magyarországot. 1951. február 18-án érkezett Szombathelyre és Kovács Szállóban (későbbi nevén Savaria Nagyszállóban) egy másik személlyel szállt meg. Fellépését követően Frank Irma barátnőjével és Mohácsi Ilona öltöztetőnőjével, valamint Lantos Olivérrel, a korszak híres táncdalénekesével[8] és egy nardai embercsempésszel elindult a magyar–osztrák határ felé. Dozmaton csatlakozott hozzájuk még egy nardai személy, akik segítségével Felsőcsatár és Narda között, a téglaégetőnél átlépte az államhatárt. Pihenőt az osztrák oldalon fekvő Csémnél tartottak egy befogadásukra felkészült házban. Két nap múlva február 20-án érkezett meg Grazba. Itthon maradt rokonai nagyon megszenvedték ezt. Elvették házukat, kitelepítették őket, édesanyja bele is halt a megaláztatásokba. Először az ausztriai Salzburgba, majd Svájcba költözött. Ott sem volt sokáig maradása, egy év leteltével Brüsszelbe ment tovább. 1953-ban Brazíliába, São Paulóba költözött, és divatáru-üzletet nyitott. 1968-ban megkapta az amerikai vízumot, s New Yorkban telepedett le, ahol egy kalapszalont vezetett. Bár az Egyesült Államokban elvállalt néhány fellépést, és lemezei is megjelentek, alapvetően visszavonultan élt.
Médiaszerepléseket nem vállalt. Sándor Pál filmrendezőnek azonban 1979-ben mégis sikerült vele töltenie másfél napot New Yorkban. A művésznő szégyellte korát, ezért az interjú során közeli képeket nem készíthetett róla a rendező-riporter. Karády ebben az exkluzív interjúban beszélt magyarországi megaláztatásairól („Megszűnt a sztárrendszer, Karády fölösleges volt.”), valamint magánélete egyes fejezeteit is felfedte. Többek közt beszélt arról, hogy első házasságát 17 évesen kötötte egy hivatalnokkal, ám két év múlva már el is váltak. Az exkluzív és egyben utolsó Karády-interjút 2005-ben, az RTL Klub XXI. század című műsorában vetítették le.
Neve egy teljes generáció előtt ismeretlen maradt az óhazában. Amikor hetvenedik születésnapja alkalmából Magyarországra hívták, stílszerűen csak egy kalapot küldött maga helyett.