Description
A bábtervező mesél - Bródy Vera / Puppet designer tales / HARDCOVER / HUNGARIAN LANGUAGE BOOK
Bródy Vera Jászai Mari-díjas magyar báb- és díszlettervező
Bródy Vera nem mesekönyvet írt - mégis mesés könyv lett a történetekből és bábrajzokból.
Visszaemlékezése szeretett színházának és a műfajnak állít emléket.
A Bródy-bábvilág varázslatát a ma is műsoron lévő darabok - Misi Mókus vándorúton, Diótörő, A fából faragott királyfi - bizonyítják.
Terveit az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Tára őrzi. Nem mesekönyvet írt - mégis mesés könyv lett a történetekből és bábrajzokból.
Bródy Veráról mesélnek a kortársak: Molnár Gál Péter, Láng István és Szilágyi Dezső.
Mesél maga az alkotó, arról a több évtizedet felölelő korszakról, melyet az Állami Bábszínházban töltött a tanulóévektől a bábtervezésig.
Bródy Vera terveit az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Tára őrzi. Bródy Vera nem mesekönyvet írt - mégis mesés könyv lett a történetekből és bábrajzokból.
Mesél maga az alkotó, arról a több évtizedet felölelő korszakról, melyet az Állami Bábszínházban töltött a tanulóévektől a bábtervezésig. Bródy Vera terveiről a digitális felvételeket Ackermann Ádám, Karasz Lajos, Kovács-Burda Zita és Néninger Géza (Országos Széchényi Könyvtár) készítette.
A fényképek Bródy Vera magángyűjteményében találhatók, Bródy Vera, Keleti Éva és Korniss Péter felvételei.
Bródy Vera munkássága az Állami Bábszínház (majd a Budapest Bábszínház) történetének 1952-től az ezredfordulóig terjedő korszakát fedi le. Ezt az izgalmas periódust - lényegében a hivatásos magyar bábjátszás megszületésétől kezdve - a tervezőművész saját, szubjektív szemüvegén keresztül láttatja. Visszaemlékezése páratlan kordokumentum, mert „belülről” idézi fel a színházi életet, tanúként, nem a színháztörténet szemüvegén keresztül tárja az olvasó elé a kudarcokat és sikereket. A kötet időrendben követi nyomon Bródy Vera tervezéseit: a fontos bábtörténeti bemutatókat és kedvenc munkáit. Feleleveníti például A sárkány izgalmas munkafeladatait, a két változatban megtervezett Toldit és az életmű betetőzését jelentő, Párizsban és Budapesten is bemutatott Tűzmadár előadásait. A kötetet a kortársak; Molnár Gál Péter bevezető sorai, Láng István visszaemlékezése és Szilágyi Dezsőnek az 1996-os bábszínházi életmű-kiállításon mondott beszéde egészíti ki.
A kötet ismertetője: A Móra Könyvkiadó és az Országos Széchényi Könyvtár (melynek Színháztörténeti Tára őrzi Bródy Vera páratlan terveit) együttműködésében látott napvilágot az a közel négyszáz báb- és díszlettervet tartalmazó kötet, amely a Munkácsy Mihály- és Jászai Mari-díjas bábművész, báb-, díszlet- és jelmeztervező Bródy Vera teljes tervezői életművét mutatja be.
A művész munkássága az Állami Bábszínház (később Budapest Bábszínház) történetének 1952-től az ezredfordulóig terjedő korszakát öleli fel. Ezt az izgalmas periódust a művész saját, szubjektív szemüvegén keresztül láttatja, s visszaemlékezésében az élőbeszéd fordulataival adja vissza a bábszínház történetét, tervezői munkásságának periódusait, Franciaországba költözését, ahol pályáját a tervezés mellett a tanítás, a rendezés és a könyvkészítés is színesítette. Memoárja páratlan kordokumentum, tanúként idézi fel a színház életét, a sikereket és persze a kudarcokat is, írása egyaránt visszatükrözi a magyar kultúrához való kötődését és a francia kultúrához való mély vonzódását.
A kötet időrendben követi nyomon tervezéseit: a fontos bábtörténeti bemutatókat, és kiemelten a számára különösen kedves terveket, amelyek a visszaemlékezésben is nagyobb figyelmet kaptak. Bródy Vera tervei nemcsak bájosak és szépek, de alakjaiban szüntelenül fölsejlik a humor és irónia is. Az első ismert önálló tervezéstől, a Misi Mókus kalandjaitól indulva számos jelentős tervezésen, köztük a világsikert hozó A fából faragott királyfin át egészen az életmű betetőzését jelentő Tűzmadárig követhetjük nyomon a bábtervező pályáját. A könyv olyan vázlatokat és változatokat is bemutat, amelyeket eddig soha nem mutattak be, továbbá bepillantást enged Bródy Vera televíziós tervezéseibe, Franciaországban megjelent műveibe is.
A kötetet a kortársak, Molnár Gál Péter bevezető sorai, Láng István visszaemlékezése és Szilágyi Dezsőnek az 1996-os bábszínházi életmű-kiállításon mondott beszéde egészíti ki.
A kötet adatai:
A bábtervező mesél
Írta: Bródy Vera
Szerkesztette: Somorjai Olga
OSZK–Móra Kiadó, Bp., 2016.
240 oldal
ISBN 978 963 200 659 8