Description
1. 2. 3... Start: (Új Hullám) CD 2000
HCD71025 Hungary
TERMÉK LEÍRÁS:
Amikor a ’80-as évek elején az addigi diszkóorientált zenei világból elege lett a pop- és rockzenészeknek, megindult a new wave mozgalom. Az addigi formai kereteket zeneileg és szövegileg is feszegető, néhol avantgarde, néhol kommersz muzsikák hazai terméséből hallhatunk 17 dalt az újrakiadott albumon. Pontosabban két lemez anyagát surítették rá a CD-re (egy-két dal maradt ki csupán).
Artists:
GM49
Vezető egyénisége Galla Miklós újságíróból lett gitáros énekes 1981 -ben alapította az együttest.Az angol új hullám “technicista“ billentyűs zenéjét reggae és ska motívumokkal keverve alakította ki saját “minimalista" stílusát,amelyet az angol abszurd humor hatását tükröző, meghökkentő szövegekkel párosított.
SIKÁTOR
Rövid életű remek új hullámos csapat. Ironikus szövegeik és sajátos zenei stílusuk valódi színfolt volt a nyolcvanas évek zenei világában.
TORMA
Molnár János énekes, egyszemélyes zenekara. A nyolcvanas évek elején divatos német Trió zenekar nyomdokain haladva. Dobgéppel és Casio billentyűs hangszerrel kreált minimálzenéjét groteszk, humoros szövegekkel ötvözte. Sokat dolgozott a KFT és a GM49 zenészeivel.
SATÖBBI
A zenekar az 1982-es Ki Mit Tud versenyen tűnt fel az ország nyilvánossága előtt. Az angol új hullám dallamos irányzatát követve zenéjüket bizarr, meglepő szövegekkel párosították, amely sajátos karakterét adta produkciójuknak. Billentyűs-énekesük- a híres Erkel család leszármazottja- később Kentaur néven szofókarríerbe kézdett. A Satöbbi énekese, Pethő Zsolt ma a L’art Pour L’art tagja.
FÓRUM
A bajai zenekar a nyolcvanas évek elején egy „Start“ tehetségkutató fórumon tűnt fel a Budai Ifjúság Parkban.Ők az első és egyetlen magyar „Ska“ zenekar, amely a reggae sajátos angol változatát próbálta meghonosítani Magyarországon. Sodró ritmusú zenéjük, basszusgitárosuk, a mackós termetű, érdekes mozgású Jaszenovics Iván színpadi produkciója tette érdekessé fellépéseiket. Zenei vezéregyéniségük Gay Tamás volt, aki ma sikeres stúdiózenész és hangszerelő.
KFT
A magyar új hullám első máig legnagyobb hatású képviselője, a nyolcvanas évek legelején feltűnő zenekar gyökeresen új hangot ütött meg az akkori popzenében.A lüktető reggae, rock és az angol új hullám- főként a Police-hatását ötvöző zenéjük újszerű szövegekkel párosult, amelyek az abszurd humor elemeiből táplálkoztak. Ma a KFT Laár András nélkül folytatja karrierjét.
WU-2
Az újhullám és a popzene különleges keverékét játszó zenekar 1981 -ben alakult és a new wave-es zenekarok közül az egyik legnépszerűbb. Koncertjeiken óriási sikereket arattak. A 80-as évek közepén a banda csendben megszűnt.
BALKAN TOURIST
A magyar poszt -új hullám képviselője, az URH, a Kontroll Csoport és az Európa Kiadó utáni generáció képviselője. Eklektikus zenéjük a jazz, a púnk,az amrikai új hullám és a népzene motívumaiból épült fel. Énekesük Kistamás László ma televíziós szerkesztőként dolgozik.
TRABANT
Az 1980-ban alakult zenekar az intellektuális punk kéviselője. A nyolcvanas éveidben működő demokratikus ellenzékkel is kapcsolatot tartó Trabant vezéregyénisége Vető János fotós-grafikus. Énekesnőjük a filmszínésznő Méhes Marietta. A Trabant keveset koncertezett, pedig zenéjüknek komoly rajongótábora volt. A CD-n Az eszkimó asszony fázik című film dalai hallhatók.
TEJBEZRÍ
1982-ben Losonczy Pál alapította az együttest. A négytagú zenekar kísérletező alternatív zenét játszott a klasszikus gitár, dob, ének és szintetizátor felállásban. Zenéjükben a komputer játszotta a főszerepet, szövegeik rendkívüli igényességgel íródtak. A zenekar 1984-ben felbomlott és Humán Telex néven folytatta a zenélést.
LAÁR-GALLA
Galla Miklós (GM49)és Laár András (KFT) alkalmi formációja érdekes színfolt a nyolcvanas évek zenéjében.
SPENÓT
Az 1981 -ben alakult zenekar sajátos eklektikus púnk zenét játszott. Sokféle zenei stílusból ötletszerűen összegyúrt, formai szabályoknak olykor ellentmondó produkcióikhoz groteszk szövegeket párosítottak. Az együttes basszusgitárosa és vezéregyénisége Sőth Sándor, aki később színész» majd filmrendező. Érdekesség, hogy a zenekarban rendszeresen fellépett a neves jazz-zongorista Pleszkán Frigyes.
ÁGI ÉS A FIÚK
A nyolcvanas évek intellektuális-avantgarde zenekara, számos híres zenész alkalmi csoportosulása Bárdos Deák Ágnes énekesnő körül. Az URH, majd a Kontroll Csoport énekese Müller Péter, az Európa Kiadós MenyhártJenő, Másik János és számos zenész segítségével készítettek felvételeket ebben az időben.
Tracklist: